| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa aflu si eu cateva lucruri interesante despre Cipru! Ceva specific acestui stat! happy

3 răspunsuri:
| onutzaskumpik a răspuns:

Buna! Poti sa cauti si pe wikipedia (uite aici link-ul : http://ro.wikipedia.org/wiki/Cipru ) sau poti intra aici http://www.concediucipru.ro/cipru-informatii-utile- si daca nu ti-a ajutat mai cauta si tu... Funda?!

| TheSecretGirl a răspuns:

Este o insula colonizata pe jumatate de englezi(partea greaca) si pe jumatate este partea turca (acces interzis). Face parte din UE, asezare geografica: la S de Grecia. Activitate economica: plantatii de fructe exotice si cresterea animalelor. Numar de locuitori: 770 000; Densitate: 85 locuitori / km². Religie crestin ortodoxa. Atmosfera calda, are uscat.
Succes!

| melek a răspuns:

Cipru de către mulţi oameni, în special de către artişti, este considerată ca fiind Insula Iubirii. Nu uitati de legenda potrivit careia Afrodita s-a intrupat din spuma fina a marii langa Paphos. Daca veti gasi stancile zeitei, faceti o baie in mare in acel loc, pentru ca localnicii sunt gata sa jure ca asa veti trai mai mult. Dar in Paphos nu veti gasi doar legendele antichitatii, ci si locul unde va puteti intoarce la inceputurile crestinismului printr-o vizita la Coloana Sf Pavel si Catacombele Sf Solomon, putandu-va bucura si de imaginile portului sau castelului. Festivalul de mare Vintage, care are loc în cursul săptămânii întregi, în Limassol. În acelaşi oraş în luna mai, este, de asemenea, o sărbătoare solemnă de flori. http://www.artline.ro/Cipru-13723-1-n.html