| Denisaa1235 a întrebat:

Vreau sa devin actor. Mereu cand ma uit la un film ma gandesc "ce ar fi daca as face si eu asta. candva" Etc. Imi doresc asta demult timp și am 14 ani. Nu prea o am eu cu școala, in simulare am luat 2 si 3 dar notele astea nu conteaza atat de mult cât conteaza la examen. Dar tot pe acolo o să iau. Si ma gandeam, daca ajung la profesionala si dupa clasa a11-a să merg la seral, dau bacul, iar apoi ma duc la facultatea de actorie. Aș avea sanse? sau macar as putea sa intru la facultatea aceea? Sau ma pot face actor și daca n-am facultatea? Nu stiu daca conteaza atat de mult. Dar pot sa incerc ceva și la vârsta asta? Ma simt foarte dezamagita. Tata ma descurajează zicând ca n-o sa ajung ceea ce vreau eu sa ajung, dar eu nu-mi doresc să mă fac hotelier sau bucătar sau vânzător. Si nu ma intereseaza prea mult banii, vreau să fac doar ceea ce îmi place. Si cam ce nota ar trebui sa iau la examen pentru asta? Și la ce liceu ar trebui sa ma duc daca imi doresc sa devin actor? Oricum, la cum sunt eu, slabe sanse sa mai invăț eu ceva in astea doua luni și dupa parerea mea nici nu stiu de ce conteaza atat de mult școala din punctul ăsta de vedere. Atata timp cat stiu sa-mi joc rolul cum trebuie.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai mai pus întrebarea și ai primit răspunsuri. Dar dacă într-un film joci un rol de criminală, poți dormi bine noaptea următoare? la asta te-ai gândit? Fără școală, șanse 1%.

| Catrice a răspuns:

Păcat,la arte pe secția actorie trebuie medie mare.

| Nirvanaaa a răspuns:

Intri la seral, termini nu zic nu. Dar actoria sa stii ca nu e așa ușoară. La admitere ai de interpretat niște piese, arunca un ochi la metodologie. Un actor are o cultura vasta nu e doar un personaj de moment și atat.
Nu zic ca e imposibil, însă încearcă sa citești mai mult sa te pregatesti cum trebuie. Ia la un liceul teoretic de zi, da la filologie ca sa faci și literatura mai multă și o sa iasă. Cu greu, dar nu imposibil. Și da, școala e foarte importantă pentru un actor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În teorie se poate, dar în practică șansa e de ordinul 1 la milion.

| rapandula a răspuns:

Cu o ambitie reala si o capacitate de stocare buna, totul este posibil. Este si un proverb, nu lasa pe maine ce poti face azi. De ce tot amani de lene? Munceste la visul tau incepand chiar si de astazi. Cu cat trece mai mult timp, cu atat iti va fi mai greu, succesul va veni mai tarziu si s-ar putea sa nu mai stralucesti si sa te lasi.

| Denisaa1235 explică:

Lasa ca nu-s singura cu notele astea in simulari și persoanele alea tot au ajuns bine : ))))

| MERRIA a răspuns:

Calmeaza-te, ar trebui sa inveti in perioada aceasta pentru ca ai examenul de capacitate. Daca vrei sa nu ajungi la profesionala, invata! Ti-as da sfatul sa incerci sa faci la examen la romana subiectul 1 si la mate sa faci subiectul 1 si 2 complet si poti lua 7 la mate daca faci complet si corect. Nu poti ajunge la varsta asta actor, trebuie sa inveti si sa mergi la facultate.
PS : Invata daca nu vrei sa ajungi la profesionala, mai ai putin.
Examenul te asteapta, 22 iunie - EN la romana si 24 iunie - EN la mate. Spor la invatat!