| micaella a întrebat:

Vreau sa imi fac un piercing in limba fara sa afle parintii...si nu stiu unde sa il fac, adica cunosc un baiat care si-a facut sg piercing'ul cand avea 14 ani acum are 25, ma gandeam sa ma mi'l faca el...sau sa merg la un salon, da' am auzit ca iti trebuie semnatura parintilor sigh
m-am informat despre riscurile piercing'ului in limba si totusi vreau sa mi'l fac

am 13 ani big grin
am intrebat-o p mama daca pot sa imi fac un piercing si cica "nu ca nu vreau sa t vad gaurita", a zis ca daca mi'l fac o sa ma puna sa'l dau jos ca nu o int daca s infecteaza sau nu ca eu mi l'am facut si trebuie sa imi asum raspunderea angry

oricum o sa'l ascund

eu m'as duce la baiatul ala adica na are experienta el a facut la toti prietenii sai si n'au nici o pb, si cred ca intr'o ora e gata oh go on

voi c ziceti?

fundita normalwinking

Răspuns Câştigător
| AlexandraCroft a răspuns:

Sa iti faci un piercing dureaza 5 min,asta daca nu o sa te plangi pana sa iti faca gaura in lb, Trebuie sa iti cumpere niste chestii speciale pentru care sa iti faca piercing, ti-as sugera sa nu iti faca cu insusi "pirsu" pentru ca o sa se ajunga la infectii etc. cred ca te`ai informat pentru aceste lucruri.Nu`ti face nici o prb piercingu nu se obs decat daca vb cu gura pana la urechi sau iti scoti lb afara, il poti ascunde cand vb cu parintii tai nu o sa se observe.ti-as sugera ca dupa ce ti-ai facut gaura in lb sa astepti in jur de 2 saptamani cel mai sigur, sa nu ti`l dai jos din lb pentru ca o sa iti curga sange si ti se va infecta nu cred ca ti-ar convenii, astfel asteptand 2 saptamani o sa se"modele"astfel gaura si nu o sa fie nici o prb, totusi trebuie sa ai grija sa nu iti musti lv in jurul gaurii ca o sa te daora rau.Iti vorbesc din propria experienta pentru ca si eu am pierce in gura si buric blushing. Cunosc pe cineva care si-a facut pierce si i s`a umflat lb si nu a mai putut manca(bine manca dar doar cu paiu) a slabit foarte rau si acum daca il vezi nici nu iti dai seama ca el este,din pacate este a suportat consecintele, acum depinde de om si de modul in care ti`l face. Poti alege un piercing mai mare si unul mai putin vizibil(pentru cand o sa fii acasa cu parintii) ai o sumedenie de unde sa iti alegi, app sa iti iei neaparat din Argint obligatoriu! plus ca nu sunt foarte scumpe.

16 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

,,oricum o sa'l ascund,,
cum dracu sa il ascunzi ma? ...crezi ca nu se vede?+ca o sa te doara de nu poti sa mananci macar o saptamana!
e treaba ta...dar daca te risti si faci treaba asta fara sa ai accordul parintilor tai, atunci baiatul ala care ti-l face s-ar putea sa fie tras la raspundere de lege!
. daca esti minora atunci trebuie sa ai semnatura parintilor tai. daca nu atunci faci o infractiune si tu, si cel care iti face piercingul! +plus ca daca ai ghinion si se infecteaza chiar ai dat de dracu!

| wolder a răspuns:

Poti sa citesti mai multe aici:

https://deearockon.wordpress.com/......-in-limba/

| micutadhampir a răspuns:

Eu cred ca nu o sa te poti ascunde de ei la infinit, mai devreme sau mai tarziu or sa isi dea seama ca ti l-ai facut si o sa iasa scandal. La salon iti cere semnatura unui parinte sau tutore, daca ai frati mai mari(18 minim) pot sa il rogi pe unul din ei sa mearga cu tine. Daca il faci acasa exista riscul sa se infecteze. Eu stiu un baiat care si-a facut acasa si a lesinat pentru. ca a tasnit sangele si a pierdut foarte mult sange, nu se mai oprea.

| ina a răspuns:

Am avut si eu si mi l-a facut un prieten. E adevarat,m-a durut cat de cat,dar nu a fost chiar insuportabil. Mi l-am facut fara ca parintii mei sa stie,pentru ca nu erau de acord. Cand au aflat,tata nu mi-a mai vorbit o saptamana. Eu am avut noroc ca mama munceste in Italia,iar tata e sofer si e foarte mult plecat,iar in seara in care l-am facut sora mea a plecat la Cluj. Vreo saptamana mi-am tot clatit gura cu ceai de musetele,pentru ca e antiseptic si nu ai voie sa mananci lactate,carne tocata,trebuie sa bei doar apa plata si in primele zile mancaruri usoare. Sincer,in seara aceea am mancat spaghettilaughing. Acum negociez cu ai mei sa mi-l pun din nou,la salon de data asta. M-au pus sa il dau jos pentru un alt lucru si acum regret. Sunt putin speriata sa mi-l faca iarasi acel prieten pentru ca cineva care a fost la doctor i-a spus ca l-a facut putin intr-o parte pentru ca in mijloc exista o vena pe care, daca o atingi, mori.Nu stiu cat e de adevarat, dar nu sunt sigura daca mai vreau sa risc. Apropo, mi l-am dat jos dupa o luna jumate si gaura s-a astupat in cateva ore... Sincer, mi-a placut la nebunie iar acum imi e foarte dor de el. Au spus altii ca o sa regreti mai tarziu.Sa regreti ce? Crede-ma,nu imi pare rau deloc ca mi-am pus,chiar daca mi-am suparat parintii. Imi pare rau pentru ei,dar eu asta mi-am dorit foarte tare si nu am reusit atunci sa ajung la un compromis cu ei. Acum s-ar putea sa reusesc big grin. Te pup si ai grija daca vrei sa il pui. Totusi, sa se infecteze nu e ceva placut...
P.S. In primele dimineti o sa vorbesti ciudat, se umfla tare limba...

| YoUaReExAcTlYmYbRaNdOfHeRoIn a răspuns:

Poy eu nu stiu ce-ti trebuie piercing in limba...ca dupa un timp o sa-ti para nespus de rau. Mai ales ca ai si 13 ani. Eu iti recomand sa nu-ti pui. In primul rand ca te pui rau cu parintii tai si in al doilea ca iti faci tie rau.

| Gianina_Lionte_1998 a răspuns (pentru YoUaReExAcTlYmYbRaNdOfHeRoIn):

Aolo las-o frate daca vrea pierece in limba e problema ei nu a ta. iti gauresti tu limba? comentezi si tu sa te aflii in treaaba

| supercamila a răspuns:

Pai... Fii atenta Cand stai in casa tine biluta de jos desfacuta adica in alta parte intr-un borcan cu putin spirt in fine undeva curat iar cand se apropie ai tai pur si simplu tragel cu dintii din gaura si ascundel pe undeva prin gura... dupa care il bagi la loc si aia e big grin. Funda?

| edy0010_7129 a răspuns:

Hmm. nu stiu ce sa iti spun de faptul sa ascunzi. eu sunt ucenica intr-un salon si am ceva piercinguri facute happy.eu te sfatuiesc sa iti faci pentru ca nu e asa riscant cum zic altii si nici prea dureros dar trebuie sa stai vreo 2 saptamani cu el sa ti se farmeze gaura. in fine daca vrei sa iti faci eu te pot ajutahappy uite iu-ul meu: edyrock61

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa il ascunzi poti sa iti iei o bilutatransparenta e chiar drautza are o prietena

| crazy125 a răspuns:

Buna eu am o idee mai buna cred exista in comert piercing-uri cu magnet si ala ti-l poti da jos cand intri in casa si nu cade nici cand mananci. funda?

| crazy125 a răspuns:

Eu iti zic sa iti cumperi unul cu magnet daca chiar iti doresti ca nu te doare si il poti feri de ei. Funda?

| Borsandi_Ramona_1996 a răspuns:

Pai depinde unde vrei sa ti-l faci daca ti-l faci an buza al ascunzi punand pe el un pansament daca ti-l faci an limba ie mai greu de ascuns sper ca ti-am fost de ajutor :*

| Gianina_Lionte_1998 a răspuns:

Pai mai fata. daca vrei sa iti dai pierce in limba pur si simplu ti-l dai si cand vorbesti cu ai tai mananci ceva ca sa nu isi dea seama big grin

| XxpiercelovexX a răspuns:

Mai bine te duci la un salon special cu parinti tai pe mine m-a lasat : ) am un piercing in buza nu doare deloc nu simti nimic mai bine vorbesti cu parinti si poate poate happy )

| DK_Laur_1998 a răspuns:

Saloane, acordu' parintilor...bla,bla,bla...
Mi.e mi.a dat piercingu' un prieten...si am cumparat doar "pirsul" si branula ...atat, iar intr.un minut ti.l face.
Mi.e unu mi.a fost facut fara anestezie si etc...si nu am nimicwinking, da de ascuns nu o sa o poti face, 1 saptamana mananci ca dracu, daca mananci e bine...nu ai voie lactate, lichide fierbinti sau foarte reci mai multe, informeaza.te si tu. Eu unu am mancat cu paiu laughing), iar mancarea mi.o bagam cu mana pe gat.
Acuma tu faci ce vrei, e alegerea tawinking.

| Verde_Bobbye_1997 a răspuns:

Dacă vrei să-ţi dai pierce' în limbă, ar trebui să te duci la un profesionist.
Ai nevoie de : 1. cateter gri ( branulă, şi dacă'ţi dă cu asta, nu ţi se infectează ) 2. pierce.u, asta dacă nu ţi'l dă el :d
Oricum o să ţi se umfle, dar nu aşa de rău, o să vorbeşti sâsâit, sau rârâit, depinde, şi nu ar trebui să te joci cu el minim o săptămână, şi să ai grijă ce mănânci. De preferat ar fi să mănânci supă :d ar părea ciudat, dar restul mâncărurilor pot ajunge la gaură, şi o să ţi se infecteze.
Şi eu am făcut la fel, mi-am dat fără să afle părinţi, dar se observă mai ales când vorbeşti, şi cum vorbeşti.
Sper că te-am ajutat big grin