| alexalex_4797 a întrebat:

Vreau sa ma apuc ce fumat. Ce parere aveti?(am doar 16ani)

Răspuns Câştigător
| AliNuTzA_9627 a răspuns:

Asa ma gandeam si eu.sa ma apuc sau nu?! tot pe la 16 ani.Si m-am apucat.Regret ziua in care am pus tigarea in gura, am inceput cu o tigare pe zi, si am ajuns la un pachet poate si mai mult, in 2 anisad. Inainte credeam ca pot sa ma las de ele oricand, nu-i asa.Mai bine stai linistita si nu iti strica sanatatea, ca o sa regreti amarnic.Nu e un lucru bunwinking
Ai grija de tine si nu te mai gandi la prostiwinking
:*

56 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ai bani si nu ai ce face cu ei?raised eyebrows
Ai o sanatate prea buna si vrei sa traiesti putin?raised eyebrows
Fumeaza!winking

| Hmmmm a răspuns:

Parerea mea? nu te apuca.nu o sa iti faca nici un bine si mai tarziu vei regreta ca te-ai apucat. o sa ajungi sa faci si tu acelasi lucru ca ceilalti care fumeaza:o sa le zici tutror sa nu fumeze insa nu o sa poti fi un ex pentru ei deoarece nu o sa te poti lasa d fumat mai tarziu.

| LoveMusic a răspuns:

Nu te apuca.Vei face o greşeală pe care o s-o regreţi şi vrei vrea mai târziu să te laşi şi nu vei mai avea voinţa necesară, nu vei mai putea.Nimeni nu te opreşte dar îţi spun eu că vei regreta toată viaţa că ai făcut asta.Cu totul că este legalizat, tutunul este un drog. Este drept că ţigările (comparativ cu drogurile ilegale) nu produc o dependenţă chiar aşa de puternică, dar conţin substanţe cancerigene foarte periculoase şi determină şi alte îmbolnăviri.Plus că şi dai banii degeaba pentru ce, pentru că fumează prietenii tăi? Dacă da, arată-le că eşti mai bun decât ei şi nu fuma! Succes în decizia ta şi sper să-mi asculţi sfatul.

| LoveMusic a răspuns:

Nu te apuca.Vei face o greşeală pe care o s-o regreţi şi vrei vrea mai târziu să te laşi şi nu vei mai avea voinţa necesară, nu vei mai putea.Nimeni nu te opreşte dar îţi spun eu că vei regreta toată viaţa că ai făcut asta.Cu totul că este legalizat, tutunul este un drog. Este drept că ţigările (comparativ cu drogurile ilegale) nu produc o dependenţă chiar aşa de puternică, dar conţin substanţe cancerigene foarte periculoase şi determină şi alte îmbolnăviri.Plus că şi dai banii degeaba pentru ce, pentru că fumează prietenii tăi? Dacă da, arată-le că eşti mai bun decât ei şi nu fuma! Succes în decizia ta şi sper să-mi asculţi sfatul, nu comite greşeala asta, pentru că, mai târziu faptul e deja consumat.

| marrr a răspuns:

Nu-ti strica viata. Daca te apuci, o vei duce greu.Vei incerca sa te ascunzi si alte chestii si nu e bine deloc pentru plamanii tai.Nu numai pentru plamani, dar pot interveni si alte boli ale sinusurilor si mai multe.In loc de fumat poti face multe alte lucruri utilebig grin

| anad a răspuns:

Pe langa problemele de sanatate iti mai "achizitionezi"si doua griji:sa ai bani tot timpul sa poti sa le cumperi si sa nu cumva sa uiti sa iti cumperi!

| User a răspuns:

As zice sa nu te apuci. N-ai nimic de castigat, doar de pierdut (bani, sanatate). Eu am 17 si n-am fumat pana acum. si nici n-am de gand sa ma apuc.

| Malvina24 a răspuns:

Nu comite acesta greseala de care 100%mai tarziu iti va parea rau!

| juniper a răspuns:

Faci o uriasa greseala, la ce-o sa-ti foloseasca? La nimic! Esti sanatos, de ce vrei sa-ti strici plamanii si organismul cu fumatul? E un obicei prost si in plus am o colega careia asa ii miroase respiratia de la fumat, mai bine nu te apuca.

| Bogdana a răspuns:

Este o mare prostie, din clipa in care ti-ai pus tigara in gura poti sa fii sigur ca organismul tau nu va mai fi la fel. Ii va scadea imunitatea, plamanii, cancer, o gramada de probleme poate cauza fumatulwinking.

| Zâmbărici a răspuns:

Nu e bine big grinlaughing.

Nu ai pe ce cheltuii banii fa rost de o prietena dinaia materialista si sa vezi cum iti piere tot chefu'laughinglaughinglaughing

| viatadecacatt a răspuns:

Chiar nu vezi si tu ce scrie pe pachetele de tigari sau chiar in magazine scrie maare si pentru chiori:FUMATUL DAUNEAZA GRAV SANATATII
Daca te apuci devine o obsesie si sunt sigura ca dupa 18 ani o sa iti vina mintea la cap si nu o sa mai vrei sa fumezi, dar o sa iti fie foarte greu sa te lasiwinkingFumatul are foarte multe dezavantaje, cauta si tu pe net. Oricum, sunt lucruri mult mai interesante de facut decat sa stai sa tragi din tigare de dimineata pana seara.

| DeNyyy a răspuns:

Foarte rau ca vreisa te apuci de fumat

| marsy a răspuns:

Dupa poza presupun ca esti fata!
Nu o sa te apuci de fumat. nu aveai sa ne mai intrebi. deja faceai asta. sau deacum fumezi!
fa ce vrei. e decizia ta, sanatatea ta!
Oricum ar fi bine sa nu fumezi!

| St!L a răspuns:

Viata ta! Traba ta!

| gabryel a răspuns:

NU te apuca de fumat ca faci o mare greseala eu fumez de la 13 ani acum am 18 si imi pare rau ca m-am apucat de fumat si totusi m-am apucat din curiozitate pentru ca ii vedeam pe tovarasii mei fumand si ma intrebam ma ce simt aia cand fumeaza? si m-am apucat si eu, dar totusi tigarea are si 3 beneficii: 1 Iti tine de urat. 2 Te apara de caini 3 Nu te lasa sa te chinui cu batranetea.

| deea_1980 a răspuns:

Nu fa greseala asta. Ce te-a apucat?

| Crs a răspuns:

Nu. nu face asta. o sa regreti si dupa aceea vei icnerca cu disperare sa te lasi. tutunul nu creaza dependenta ci doar devina o obisnuinta gravaa de care greu te poti dezobisnui. si eu m-am apucat devreme tare de fumat si.
- am cearcane
- imi apar cosuri - ceea ce nu am avut niciodata. mai mult de 2 cosuri odata.
- respir greu
- obosesc repede
- gust urat in gura
- mirosul gurii
- mirosul hainelor imbibate cu miros de tigare
- parul la fel, plin de fum de tigare
- se ingalbenesc unghiile si degetele cu care tii tigarea
-dintii se ingalbenesc
Nuu te apuca ai sa regretisad
Eu incerc cu disperare sa ma las de fumat. de o saptamana nu am mai fumat absolut deloc si am de gand sa continui asa de data asta!
am mai avut zile saptamani si chiar luni de zile in care nu am fuamt dar nu rezistat cedand prada tentatiei iar si iar.

| LaMisto a răspuns:

Daca te apuci iti spun eu sigur ca foarte greu o sa te lasi.Referitor la ce spunea Eveline,"fumatul este ca un drog", de fapt tigara este UN DROG.

| l0rre a răspuns:

Nu nustraight face

| ₣e†ĺ†α Ŕ嚃å†α†ħå a răspuns:

Eu zic ca iti strici viata straight face

| ₣e†ĺ†α Ŕ嚃å†α†ħå a răspuns:

Motive invocate până acum (şi NU sunt bune):

1. anti stress;
2. plictiseala;
3. e cool (sau cul, cum vrei) şi toată lumea o face;
4. voi putea să stau liniştit în zona de fumători
5. îmi voi putea cheltuii banii într-un mod stupid şi inutil.
6. profit cât mai mult de plăcerile vieţii
În schimb, ştiu câteva chestii ce mă fac să nu fumez:

1. e nociv. Provoacă boli de circulaţie, de respiraţie, etc.
2. mirosul. Oricât de mult s-ar îngriji, un fumător miroase a fum. Şi dacă ai neşansa să ai o prietenă (sau un prieten, dacă eşti fată) nefumătoare, s-ar simţi ca şi cum ar linge scrumiere. Not good.
3. deranjul. Orice ai zice, nu poţi fuma într-un fel în care să nu deranjezi pe nimeni. Că nu îţi zice nimeni că deranjezi, se datorează bunului simţ.
4. stau relaxat în zona de NEfumător
5. presupunând că aş fuma un pachet pe zi, aş face economie de aproximativ 180 lei (am considerat că un pachet costă 60 lei; nu ştiu exact cât costă). Nu câştig foarte puţin, dar nici suficient de mult pentru a putea arde banii ăştiawinking
6. ajung la o vârstă înaintată fără să-mi scuip plămânii.

| Aiwendil a răspuns:

Cred ca depinde de anumite amanunte.Nu e bine cu fumatul.Asa zic multi si asa zic si eu. Dar nu stii pana nu incerci! Probabil ca vrei sa fumezi fiindca esti curios sau poate vrei sa le demonstrezi unora ca esti o persoana "smechera". Sau poate ai probleme in familie si poate crezi ca fumatul te poate scapa de griji si probleme. Tu alegi! Oricum am auzit ca cei care se lasa de fumat dupa 3 ani fac cancer sau nu mai stiu ce?! Nu vreau sa te sperii! Orice lucru are si avantaje si dezavataje.

| LCD a răspuns:

Nu iti aduce nimic bun straight face
de ce sa o faci?

| eveline a răspuns:

Uite, am citit si eu asta, sper sa te ajute. Dar sfatul meu:Fumatul este ca un drog, nu mai scapi de el iar daca te vei lasa candva va fi poate prea tarziu... poti da in foarte multe boli.Ai grija:d

Fumatul, un viciu din ce in ce mai des intalnit in randul tinerilor si de care tot mai multi incearca din greu sa se lase ulterior, face milioane de victime in toata lumea. Unii fumeaza pentru ca au senzatia ca asa reduc stressul la care sunt supusi, altii isi trec timpul mai usor, dar sunt si persoane care fumeaza numai pentru ca asa pot socializa mai usor.

De asemenea, cercetatorii au descoperit ca scenele din filme in care se fumeaza au o influenta negativa asupra telespectatorilor. Astfel, tinerii care vizioneaza scene in care actorii fumeaza sunt supusi unui risc dublu de a deveni dependenti de nicotina la varsta adulta.

Studiile oamenilor de stiinta mai arata ca fumatul poate activa permanent si negativ anumite gene, aratand ca, desi au renuntat la acest viciu, fostii fumatori sunt predispusi la cancer la plamani.

In orice celula, circa o cincime dintre gene pot fi activate in orice moment. "Aceste schimbari ireversibile pot fi responsabile pentru persistenta riscului de cancer la plamani in pofida renuntarii la fumat", au precizat cercetatorii, intr-un studi publicat in revista
BMC Genomics.

"Jumatate dintre pacientii cu cancer de plamani nou diagnosticati sunt fosti fumatori. De aceea, este foarte important sa se inteleaga efectele fumatului asupra cailor respiratorii, atat la fumatorii activi, cat si la persoanele care au renuntat la fumat", conchid cercetatorii.

Cum ne lasam de fumat

Majoritatea tarilor membre ale Uniunii Europene au interzis prin lege fumatul in alte locuri decat cele special amenajate in acest sens. Aceasta masura s-a dorit sa fie si un prim pas in ajutorul celor care vor sa se lase de fumat. Astfel, fumatorii au inceput incet, incet, sa constientizeze ca incep sa fie izolati de restul lumii, chiar marginalizati din cauza viciului lor.

O alta "metoda" care ar putea sa te ajute sa te lasi de fumat ar putea fi un calcul simplu. Vei vedea ca un mare procent din salariul tau se duce lunar pe pachetele de tigari, lucru ce ar putea sa te motiveze sa te lasi de fumat.

Insa, cele mai eficiente par sa fie metodele naturiste, existand multe plante care combat efectul nociv al "ierbii dracului", cum este denumit popular tutunul.

Carmazul (Phytolacca decandra) este o iarba de leac cu neobisnuita proprietate de a ajuta la depasirea dependentei de fumat, provocand o reactie de dezgust in contact cu nicotina din fumul de tigara.

Caladium seguinum este o planta de import, adusa in Romania extrem de recent, care nu a capatat inca o denumire romaneasca si care trateaza simptomatologia specifica dependentei de tutun.

Tinctura de pedicuta (Lycopodium clavatum) se gaseste gata preparata in magazinele si in farmaciile naturiste, la noi in tara existand in momentul de fata mai multe firme specializate care produc aceasta tinctura.

La cei mai multi "pacienti", dupa o ora sau doua de la administrarea pedicutei, apare o intoleranta la tutun. Imediat ce au fost trase cateva fumuri se declanseaza o stare de ameteala si voma, care se intensifica in momentul in care ne incapatanam sa fumam in continuare.

Obligeana este un sedativ extrem de subtil, care reduce starea de neliniste si frustrare pe care toti fumatorii invederati au simtit-o atunci cand s-au lasat de viciul care-i domina.

Vinarita este o floare care creste la umbra padurii, care are un parfum imbatator, de unde si numele sau. Contine unele substante odorizante ce ne fac sa respingem instinctiv fumatul si, in acelasi timp, au un efect usor calmant, reducand nevoia de tutun.

Menta si salvia sunt doua plante aromatice cu actiune directa asupra arborelui bronsic si plamanilor, ajutand la dezintoxicarea mai rapida a acestora.

O treime dintre adolescentii din Romania fumeaza

Fenomenul fumatului la tineri devine din ce in ce mai ingrijorator si in Romania. Un studiu prezentat de Centrul Pentru Politici si Servicii de Sanatate(CPSS) arata ca 34, 8% dintre tinerii cu varste cuprinse intre 15 si 24 de ani fumeaza.

Majoritatea tinerilor sunt constienti de faptul ca nu fac altceva decat sa isi distruga santatea lor si pe a celor din jur si "sa arunce banii
pe fereastra", insa sustin ca le este foarte greu sa se lase.

Din totalul fumatorilor, 12, 1% au inceput sa fumeze inainte de varsta de
15 ani, in timp ce jumatate dintre acestia - 48, 9% - au inceput sa fumeze inaintea varstei de 19 ani.

Cea mai mare parte a fumatorilor, 61, 6%, fumeaza intre 10 si 20 de tigari pe zi. Procentul este mai ridicat in cazul barbatilor, 63, 1%, decat al femeilor, 59, 8%.

O persoana din zece fumeaza mai mult de 20 de tigari pe zi, iar doua din cinci persoane fumatoare cheltuiesc lunar o suma de bani cuprinsa intre 100 si 200 lei pentru acest viciu.

| radu75 a răspuns:

Mai bine nu!

| ecristinamc a răspuns:

Eu iti spun cu cea mai mare sinceritate sa nu te apuci.Deindata ce te apuci de fumat, greu mai poti renunta. TATA FUMEAZA DE 20 DE ANI, a incercat de N ori sa se lase dar mai mutl de cateva zile nu a putut sta.,

Daca tu asta simti, o poti face.

Nu iti spun eu ce sa faci sau nu. Ia-o ca pe un sfat si mai tarziu imi vei multumi.

O zi buna

| tim a răspuns:

Pe criza asta? cu tot respectu, da-ti doua palmi si revino-ti. oamenii nu reusesc sa se lase si tu intrebi daca sa te apuci!

| qwerty a răspuns:

Nu te apuca. Faci o mare greseala.