| imiplaceciocolatamult a întrebat:

Vreau sa slabesc mai rapid! Va rog sa-mi dati sfaturi, regimuri, orice! MOR!

Răspuns Câştigător
| RandomGirl a răspuns:

Ai putea incerca un regim disociat care nu este atat de sever si chiar da rezultate! Eu l-am incercat si intr-o saptamana am slabit 3kg lejer cu doar putina miscare(mers). Este asa:
In prima zi cartofi fierti(poti sa pui si putina sare nu ai limita dar nu este cazul sa exagerezi)
In a II-a zi muschi de vita fiert( eu niciodata nu am mancat pentru ca nu imi place si am repetat prima zi)
In a III-a zi grepfruit(toata ziua, eu am adaugat si putina miere pentru ca nu prea imi place gustul)
In a IV-a zi iaurt( ar fi preferabil un iaurt slab dar eu am mancat iaurt de fructe pentru ca am zis ca este o zi de rasfat :D)
In a V-a zi peste fript sau fiert( eu am mancat ton de lene...)
In a VI-a zi iaurt+2 oua fierte( poti sa mananci cat iaurt vrei)
In a VII-a zi pui(fript sau fiert cum doresti tu dar sa ii dai jos pielita)
Pe langa asta nu am mai mancat dupa 6 si in fiecare zi am facut miscare(mers pe jos), iar in 3 zile am facut aerobic timp de 1 ora.
Chiar sper sa te ajute! Sa stii ca prima oara cand l-am tinut strict(mergeam si la sala) am slabit 5kg!
Ai grija dupa ce ai slabit ce mananci sa nu ti se depuna la loc si chiar dublu, important e sportul daca te duci la alergat macar o data pe saptamana pentru inceput o sa te simti bine si o sa te mentii in forma.
Inca un pont: bea multa apa pana la 2l daca poti si incearca sa bei un pahar inainte de masa si dupa masa, chiar te va ajuta la digestie.
Asta este o dieta rapida si te sfatuiesc sa nu o tii mai multe saptamani in sir pentru ca o sa ai carente de sanatate, iti spun din proprie experienta ca dupa 3 saptamani am avut ameteli dar am slabit ~8kg.
Poti sa o tii de mai multe ori dar macar cu 2 saptamani pauza.
Si mai stiu dieta asta http://www.garbo.ro/comunitate/forum/view_topic/4964/dieta-9-9.html dar nu am incercat-o...

4 răspunsuri:
| JustMusic a răspuns:

In primul rand, nu te stresa asta te afecteaza mult mai rau, si eu am fost si sunt mai plinuta, eram obsedata de chestia asta cu slabitul, m-am infometat si da am slabit dar am pus la lco mult mai mult, desi nu mancam exagerat.
Eu vara asta am slabit cu dieta balerina, dar am adaptato, adica eu cafea nu beau nici in ruptul capului si suc de rosi imi vine sa var de la el, asa ca la 10 beam ceai verde si o felie de paine cu ceva, la 12 mancam 2 oua fierte, la 14 niste branza, la 16 un mar iar la 18 un iaurt, dac imi se facea foame mai seara mancam un fruct.La inceput am facut si sport, dar cum asta nu ma pasioneaza ma renuntat, faceam doar din cand in cand.Cu aceasta dieta eu am salbit, sa nu ma intrebi cat ca nu m-am cantarit. deorece eu mereu ma descurajez cand vad cate kg am, dar se vede la haine, pantolonii cu 2 marimi mai mici, si plus ca aveam vergeturi, care acum apropae ca nu se mai vad.De cand a inceput scoal nu mai pot sa tin aceasta dieta, dar se duce din surplus fara sa fac prea multe, merg cam 20 de minute dimineata si 20 la amiaz cand ma duc la scoala, vin acasa.Si am renuntat sa mamc as ade multe prajeli.
Nu te grabi ai rabdare si gandeste-te bine inainte sa incepi o dieta, nu stiu dac anul esti o fata care are 63 de kg si vrea sa ajunga la 60, daca estiu de genul asta nu prea o sa dea rezultate nici o dieta, dar daca intr-adevar ai probleme cu greutate, incepe incet, renunta la paine, dupa redu dulciurie, eu le-am eleiminat doar in primele 3 saptamani, dupa am inceput sa mananc o data pe saptamana o bucatica de ciocolata sau ceva dulce.
Manaca sanatos, renunta la fast-food, la sucuri, la tot ceea ce inseamna mancare nesanatoasa, opteaza pentru mai multe mancaruri la aburi/gratar/cuptor/fierte sunt mult mai delicioase dupa un timp nici nu o sa iti mai trebuiasca alimente prajite.
Daca vrei sa slabesti, gandirea pozitiva joaca un rol important, si fa-o cu cap, nu te arunca inainte si incerca tot ce auzi, cred ca iti cunosti organismul destul de bine ca sa iti dai seama daca e capabil sa reziste la o dieta sau nu, fa o dieta pe care sa o poti tine si sa nu iti creasca tensiunea cand te gandesti la ea.

| imiplaceciocolatamult explică (pentru JustMusic):

Dar tu in cat timp ai slabit?

| JustMusic a răspuns (pentru imiplaceciocolatamult):

Pai am tinut diata asta vreo 2 luni, si dupa am incercat sa imi fac alta dieta care sa o pot tine cand merg la scoal.

| Gstefan a răspuns:

Rabdarea este o virtute.