| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va aud parerile! Suntem impreuna de 7luni (avem 17 ani).
Ne-am inteles in ultima perioada foarte bine, nu ne-am certat, ne-am vazut des, ne iubeam si totul era bine si frumos.
Azi i-am explicat ca sunt micute discutii intre noi de rezolvat.
S-a enervat ca de obicei, apoi a decis ca are NEVOIE DE O PAUZA sa se gandeasca, sa-si aranjeze ideile si sa-si scoata anumite ganduri tampite din cap.
A ales sa facem asta si sa se INTOARCA el singurel la mine cand i-a trecut, a zis pana pe 7-8 luna asta.
Am incercat sa-l fac sa inteleaga ca asta N-O SA AJUTE, dar asta a fost ultima decizie, ca ma va cauta EL.
Fi-ti atenti, parerea lui: daca NE IUBIM ne va fi dor unul de celalalt, ne vom astepta, ne vom impaca si totul va fi bine, daca NU, inseamna ca NICIODATA NU NE-AM POTRIVIT si nu mai are rost.
I-am ACCEPTAT decizia: vrea spatiu, vrea timp, n-am decat sa i-l ofer si sa ma gandesc: Ce l-a facut sa vrea asta?
Motivul lui: am fost eu rece cu el - eu NU cred, am fost ca de obicei.
Acum ma gandesc: sa fie vorba de o alta fata? El a spus ca NU. Stie f clar ca regula in relatie e: DACA gasim pe altcineva cu care vrei sa fim, ne DESPARTIM si gata.
I-am spus ca eu sunt de parere ca nu ne vom mai impaca si mi-a zis doar SA AM INCREDERE ca va fi bine...

L-au deranjat replicile mele :,, daca ma despart de cineva, imi fac pe altcineva prieten foarte rapid" [ sunt o persoana f sensibila, sufar mult si ca sa trec peste am nevoie de cineva alaturi. Uneori uiti o fosta relatie intrand rapid in alta noua. ]
1. Ce parere aveti de gandirea asta? Este atat de gresita incat sa fie de condamnat? Adica era motiv de suparare?

EL? Omul care era ferm convins ca PAUZELE din relatie fac DOAR rau, deloc bine.
Adica CU CE face bine intr-o relatie SA STAI DEPARTE unul de celalalt? Cum sa iti rezolvi problemele asa?
Problemele trebuie DISCUTATE si e nevoie de timp IMPREUNA, nu separati TOTAL.
2. Ce parere aveti de PAUZELE INTR-O RELATIE? si CE ar trebui sa faci in timpul asta?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punctul meu de vedere, daca suferi cat de putin dupa o relatie, nu vei avea alta pana nu treci de suferinta. daca iti faci foarte rapid o alta relatie, fie nu l-ai iubit pe respectivul, fie esti o persoana foarte rece si calculata careia nu-i pasa de nimeni. In ambele situatii, partenerul tau poate alege sa nu mai fie cu tine Nu ca s-ar supra, a dar nu toata lumea isi doreste o astfel de femeie alaturi, iti trebuie un barbat asemanator: rece, nepasator, interesat doar de sine, care sa nu se implice si sa treaca repede peste sentimente ca sa-i fie bine.
Pauzele in relatie fac intr-adevar rau, dar poate vrea sa se convinga daca intr-adevar esti atat de nepasatoare pe cat spui (crede ca de fapt esti un om mai bun, mai acld si ca ai suferi cu adevarat si atunci te-ar vrea inapoi). Problemele comune nu se rezolva stand departe. O problema de genul: daca ne despartim pe mine ma doare in cot si imi fac urgent alta relatie nu se pot rezolva impreuna, trebuei sa fii singura si sa verifici ca esti intr-adevar atat de nepasatoare.
Cred ca pauza asta este pentru tine, ca sa-ti dai seama daca esti o femeie iubitoare, care se implica, sensibila sau, asa cum te-ai laudat, una nepasatoare. daca vei gasi urgent alta relatie (in 5-6 luni), inseamna ca esti genul de femeie nepasatoare, iar el ti-a lasat de inteles ca nu te vrea astfel. daca peste 1-2 ani inca il vei iubi si vei suferi din despartire, inseamna ca esti o femeie iubitoare si ca sentimentele tale sunt reale si merita sa mai incercati o data

| adelynaa a răspuns:

1. parerea mea este ca dupa ce te desparti de cineva cu care ai avvut o relatie lunga si ai iubit, solutia nu este ceea de a te baga intr-o relatie noua deoarece pe langa ca faci rau acelei persoane cu care vrei sa fii imediat iti faci tie rau pentru ca te gandesti mereu la fostul. compari foarte mult pe actualul cu fostul de care tocmai deai despartit, ca sa treci peste o relatie parerea mea este ca ar trebui o perioada singura pentru ati limpezi si a te bucura ca sa zic de libertate sa te gandesti ce vrei introto vrei sa mergi.

2. Nici eu nu sunt de acord cu pauzele, dupa mine pauzele acestea sunt ceva de genu : " sti nu mai merge asa mai bine luam o pauza" aceeasta fraza pentru mine ii echivalentul la : "sti nu mai merge mai bine ne despsrtim" sau ceva in genul... de obicei pauzele acestea se lungesc si se ajunge la faza in care nici unul nu se mai cauta.

| DeeaMarry a răspuns:

Cand am inceput sa citesc intrebarea ta ma asteptam sa "aud" ca te-ai culcat cu el si acum v-ati despartit, insa intrebarea ta mi se pare foarte buna si foarte normala pentru varsta asta.
1.Nu cred ca exista in lumea asta vreo persoana care sa nu se simta deranjata de genul asta de afirmatii. Ori ca iubesti si te dor vorbele astea, ori din orgoliu. Bine nu au cum sa iti pice.
Pe de alta parte, te inteleg foarte bine. Ai nevoie de cineva alaturi pentru a putea trece peste desparirea de persoana iubita. Asta nu inseamna insa ca trebuie sa te arunci cu capul inainte si sa te atasezi de orice persoana, pentru ca s-ar putea sa intrii intr-un cerc vicios. Din contra, data viitoare analizezi mai bine situatia. Fiecare relatie esuata te poate ajuta sa iti dai seama ce fel de insusiri NU doresti sa le aiba iubitul tau.
2.E deranjat sa traiesti in incertitudine, insa daca il iubesti (mai ales ca mai sunt doar 3-4 zile) ii accepti decizia. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii suporti toanele daca incepe sa isi faca un obicei din a lua "pauze". Una si buna. Sa se hotarasca ce vrea.
Daca nu il iubesti cu adevarat, nu are rost sa ii mai suporti niciuna.
Cred ca ar trebui sa aveti o discutie foarte serioasa cand va expira acel termen.
Si inca ceva: Daca va iubiti cu adevarat, nici nu ar trebui sa existe in discutiile voastre cuvantul "despartire".

| lipskissmiss a răspuns (pentru DeeaMarry):

Nu ma arunc inainte cu capul spre oricine. Doar daca merita, de obicei am intalnit pe cineva mai bun ca fostul, fiind o persoana sensibila am trecut mai usor peste despartiri in modul asta, mai bine decat singurica.

Oricum ma uimit foarte tare decizia lui si faptul ca ma gonit asa fara niciun resentiment. Ma parasit fara sa simta nimic.
Acum cateva luni l-am rugat intr-o seara sa facem o pauza, nu mai stiu de ce eram suparata...
Se vedea surprinderea si tristetea pe fata lui, nici nu vroia sa auda, s-a schimbat, nu mai e cel de atunci...

La urmatoarea intalnire face2face ii explic : o singura pauza - nu ne jucam aici cu dragostea, ori simtim ori nu.
sa fie prima si ultima pauza, data viitoare ne despartim definitiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceea ce ai zis tu, intr-adevar a fost urat. Pune-te nitel in locul si imagineaza-ti ca iti spune:''daca ne despartim, gasesc repede o 'alta' care sa te inlocuiasca si totul va fi roz''.Nu a fost frumos, deloc.Trebuie sa fii constienta de asta.
Apoi, daca are nevoie sa cugete, sa analizeze lucrurile si sa-si dea seama daca merita sau nu sa continuati, ofera-i timp si spatiu.Astfel,chiar daca aparent pare o tampenie, poti realiza si tu daca iti doresti sa continuati, ori ba.
Uneori, pauza e ceva bun.Alteori,nu.Sper sa va incadrati in prima categorie.

O seara frumoasa!

| lipskissmiss a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, nu a fost frumos ceea ce am spus, cred ca merita niste scuze sad
Eu stiu foarte clar ca vreau sa continuam pentru ca exista cu adevarat sentimente.
Insa acum pot spune ca ma simt DEZAMAGITA, nu m asteptam sa ma dezamageasca asa, m-a parasit pur si simplu, a tipat la mine cand i-am spus ca nu ma voi tine dupa el daca nu ma mai vrea.
Mi-a spus pur si simplu sa plec, sa am incredere in el ca totul se va rezolva. Ma dezamagit si parasit asa, fara niciun resentiment, asta e tocmai problema, MA TEM C NU VOI MAI avea de acum INCREDERE in el, am vazut ce-i poate pielea.
Sa ma lase singura stiind ca sunt o tipa foarte sensibila si ma deprim foarte repede, nu i-a pasat. Nici acum nu-mi vine sa cred cat de indiferent a putut fi.
Dupa ce-am plecat imi da mesaj ca uneori ii pare rau de deciziile luate, ar trebui la 17 ani sa-si dea seama de ceea ce face si sa invete ca trebuie sa te gandesti bine inainte sa decizi ceva... sad
Crezi ca voi mai putea sa am incredere in el dupa episodul asta?

| anonim_4396 explică (pentru lipskissmiss):

Trebuie sa te gandesti,ca amandoi aveti partea voastra de vina.Tu ai gresit spunandu-i acel lucru care nu a fost tocmai frumos,iar el a reactionat asa,deoarece l-a durut! Fiecare persoana reactioneaza altfel si stiu cat de dureros e cand cineva pleaca si te lasa asa ''cu buza umflata''.Dar,a plecat pentru ca a avut un motiv sa faca asta.
Deocamdata acorda-i timp sa mediteze,sa ia o decizie, iar pe urma, veti stii ce faceti. Daca hotarati sa continuati, trebuie sa discutati serios. Spune-i ce nu-ti place, el la fel si incercati sa evitati sa repetati acele chestiute urate.Increderea o sa 'vina' treptat, dupa ce-ti va dovedi din nou ca te iubeste.Nu-ti fa griji in privinta asta!

| lipskissmiss a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc mult

| BlueViP a răspuns:

Pauzele nu ajuta si de obicei inseamna ca s-a terminat. Poate ca o sa se intoarca la tine, dar da-i doar 2-3 zile.

| SKillerQSama a răspuns:

Daca scrii atat nimeni nu citeste dar te ajut el cred ca este derutot acum vin decizii grele si tu trebuie sa fii alaturi de el plz funda

| lipskissmiss a răspuns (pentru SKillerQSama):

Da, am scris cam mult. Cine vrea sa citeasca si sa raspunda bine, nu ca cei ce raspund pentru funda.
si nu, nu-ti dau funda ca n-o meriti, raspunzi doar pentru ea. Rusine!

| SKillerQSama a răspuns (pentru lipskissmiss):

Eu am citit tot dar unii care vor doar funda spun ceva la aiureala eu ti-am spus acum vin decizii grele si tu trebuie sa fi alaturi de el