| AssassinuGamer a întrebat:

1.Salut TPU, as dori sa deschid un magazin de pantaloni. Am 16 ani si vreau sa stiu niste detalii. Magazinul doresc sa il fac pe Instagram si sa fie o pagina, la inceput sa nu am un site pe care sa vand. Trebuie sa imi fac ceva cu o firma daca fac lucrul acesta?

2. As dori sa ii confectionez aici in tara, si doresc sa imi spuneti vreo daca exista vreo fabrica unde i-as putea face sau la ce tip de oameni trebuie sa merg pentru acest lucru.

3. In cazul in care nu prea pot sa le confectionez pana in maximum 100 de lei aici in tara as vrea sa apelez in China. Cum imi pot gasi un producator cu care sa pot discuta si sa hotaram niste preturi?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. mai ai de asteptat cel putin 2 ani, ca sa ai varsta legala sa deschizi un magazin, fie el si online.
Momentan poti vinde maruntisuri si vechituri, pe faceBokul tau, la prieteni si cunoscutii de acolo.
2. Revino peste 2 ani, ca acum nu poti confectiona nimic si nici incheia contracte de prestari servii, neavand varsta legala.
3. Exact ca la punctele de mai sus... revino peste 2 ani!

| AssassinuGamer explică (pentru Violleta2022):

Il am pe fratele meu care are 18 ani doresc raspuns concret. La 2 am cerut unde pot face si daca pot face in Romania si la 3 am intrebat cum pot gasi producator.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AssassinuGamer):

Poti comanda pe AliBaba, ca acolo sunt producatorii si poti lua marfa numai in cantitati mari si foarte mari, de la 100 la 10.000 piece.
https://www.alibaba.com/
Evident, trebuie sa stapaniti f bine engleza, ca sa puteti vorbi clar ceea ce vreti, cat vreti, cum vreti samd.
Fiind vorba de import din China, va trebuii sa ai bani foarte multi sa investesti, ca plata integrala se face atunci cand faci comanda si apoi, sa ai bani de Taxe vamale si TVa, la intrarea in Romania, fiind considerat import.
Ceea ce ma indoiesc eu este, desii fratele tau are 18 ani si poate sa-si faca firma, cum poate lua imprumut bancar atat de mare?
Ca nu-i poate da nici o banca din lume, daca nu dovedeste ca are deja un venit si poate inapoia banii.

| AssassinuGamer explică (pentru Violleta2022):

N-am nevoie de imprumut pentru 100 de perechi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AssassinuGamer):

Imprumutati-va la prieteni, rude, pe unde puteti, ca nici banca nu va poate da, ca fratele are doar 18 ani iar tu 16 si nu aveti venituri, ca sa puteti fii eligibili pentru imprumut.
De fapt, aveti nevoie de mult mai multi bani, ca-i vroba de constituirea firmei, intocmirea actelor legale de firma, obtinerea de autorizatii de functionare, fara de care, marfa vine in vama si tu nu o poti ridica, daca nu ai acte legale de firma.
Mai ai nevoie de bani pentru plata taxelor de import si ale TVA-ului, care se ridica la 20-30% din plata celor 100 de perechi, plus plata transportului.
Astea sunt chestii pe care nu le-ai luat in calcul si daca le pui pe hartie, iti trebuie o gramada de bani, sa incepi o afacere, fie ea si online.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Daca vrei sa fii legal si sa nu faci evaziune fiscala da...

2 si 3. Nu stiu de ce te ai chinui cu asa ceva cand exista mii si mii de modele de pantaloni pe piața. Si daca apelezi la un producator din china o sa iti faca 10000 20000 bucati ca sa fie rentabil. Cum le vinzi tu pe Instagram?

| AssassinuGamer explică (pentru suntserios):

Pentru ca la noi in tara nu gasesti niste pantaloni de care vreau eu sa vand si ca sa comanzi trebuie sa dai o suma destul de mare pe taxele vamele. Vreau sa stiu daca am unde sa ii fac in Romania sau cum pot gasi producator din china.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

3. Pe Alibaba găsești producători dar ai nevoie de bani mai mulți.

| AssassinuGamer explică (pentru sadrian46):

Cum pot contacta un producator? Caut o pereche de pantaloni asemanatori cu cei pe care ii vreau si apelez producatorul sau exista anunturi in care producatorii si pot oferi serviciile?

| sadrian46 a răspuns (pentru AssassinuGamer):

Depinde de ce fel de pantaloni. Dacă sunt de marcă, atunci marca are un sediu și un site online.

| AssassinuGamer explică (pentru sadrian46):

Cum adica de marca, am gasit pe aliesexpress care produce pantaloni ca pe siteul dsrcv si ii vine mai ieftin la jumatate de pret si arata exact la fel. Majoritatea romanilor comanda de pe dsrcv unde trebuie sa platesc taxe destul de mari pentru a lua pantalonii.

| Bondarel99 a răspuns:

Imi pare rau ca iti distrug sperantele dar sunt deja 234557898 "magazine" pe Instagram, Facebook, google cu haine. Si mai ales tu rezumandu-te la pantaloni nu stiu ce sanse ai avea. De ce sa te complici?
Daca vrei sa vezi cum e, mergi in Dragonul rosu, iei de acolo pantaloni (nu ai nevoie sa semnezi contracte cu producatori din China si alte minuni din astea) si ii pui pe net pur si simplu si vezi daca vrea cineva sa cumpere. Apoi daca vezi ca ar merge treaba te poti apuca sa iti faci firma si sa vinzi cantitate mai mare, dar asta nu e o idee de afacere care sa te imbogateasca, nici pe departe.

| AssassinuGamer explică (pentru Bondarel99):

Nu cred ca gasesc la Dragonul Rosu ce pantaloni vreau eu sa vand. Breau sa vand ceva ce vor multi adolescenti si ca sa le comanzi la noi in tara de ajunge la pret destul de mare. Vreau sa ii ajut sa poata gasi undeva acei pantaloni la un pret mai acceptabil.

| Anca32 a răspuns:

Pantaloni ca pantaloni dar ideea e ca trebuie sa aduci ceva nou, gen pantaloni pictați manual, etc la asta poți avea șanse dar la restul doar vânzarea pantalonilor nu

| AssassinuGamer explică (pentru Anca32):

Am o idee de ce pantaloni sa vand si nu se gasesc la noi si ca sa ii aduci aici trebuie sa platesti si taxe vamale ceea ce fac majoritatea.

| laeimbrea a răspuns:

Ca sa fie totul legal ai nevoie de o firmă, automat dacă faci firma ai nevoie si de minim un angajat, si daca te angajezi tu trebuie să plătești la stat o anumită sumă de bani (între 800-1000) lunar pentru asigurare medicala si toate astea.

Plus să sunt diferite site-uri si magazine care vand deja asa ceva, tu ca un producător mic, nu o să reziști mult.

La 16 ani nu ai cum sa iti faci firma pe tine, trebuie să ai peste 18 ani.

Dacă chiar vrei sa faci treaba asta, trebuie să o faci fără firma...dar cine stie cat o sa meargă sau dacă chiar o sa meargă.

Nu te-ai gandit sa iti deschizi un magazin la tine in oras si sa iei haine ieftine si le dai mai scump...

| AssassinuGamer explică (pentru laeimbrea):

La noi in tara nu gasesti anumitul tip de pantaloni pe care vreau sa ii cumpar, ca sa ii aduci costa destul de mutli bani si nu vreau sa deschid magazin pe strada sau ceva, vreau pe Instagram si ma duc eu sa trimit coletele cu plata ramburs.