| AndreyCristian1999 a întrebat:

Am 17 ani si am luat permisul cu categoria a1 si vreau sa-mi cumpăr un motor. Ai mei sunt plecați din tara si nu am un tutore legal, pot face act de vânzare cumpărare cu vânzătorul motorului?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti incheia legal acest contract pana esti major, minorii de peste 14 ani pot incheia doar contracte de valoare mica, de cateva sute de lei.
Conform Codului civil, citez:
"ART.41.Capacitatea de exerciţiu restrânsã
(1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciţiu restrânsã.
(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciţiu restrânsã se încheie de cãtre acesta, cu încuviinţarea pãrinţilor sau, dupã caz, a tutorelui, iar în cazurile prevãzute de lege, şi cu autorizarea instanţei de tutelã. Încuviinţarea sau autorizarea poate fi datã, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.
(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsã poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciazã, precum şi acte de dispoziţie de micã valoare, cu caracter curent şi care se executã la data încheierii lor."

| Ionut_Ciocan_1995 a răspuns:

Fiind inca minor, teoretic legea nu iti permite sa inchei contracte in numele tau. Fie mai astepti pana faci 18 ani, fie iti rogi parintii sa iti trimita o procura si sa inchei contractul pe numele lor.