| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare rugaminte la voi ajutor, am luat un credit cu scadenta 06-04-2016 iar eu am salariu pe 11-04-2016, am o intarziere de 5 zile.
La banca respectiva am penalitati de 3 la suta pe zi. Daca am luat 710 ron cu penalitati de 3 la suta pe zi, cat trebuie sa dau inapoi daca depasesc cu 5 zile?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Penalitati de 3% pe zi? Este enorm, poate ai gresit cifra, mai uita-te in contractul de credit, de regula penalitatile de intarziere sunt in jurul a 0, 2-0, 3%.
Si putei sa soliciti bancii stabilirea scadentei in data cand primesti salariul sau dupa aceasta.
In orice caz, daca penalitatea este asa mare, atunci pentru 5 zile intarziere va mai trebui sa platesti inca 106, 50 lei.

| Verescu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Imediat ati spun

| Verescu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cam asa ceva scrie.

Incepand cu prima zi de intarziere, se calculeaza dobanzi penalizatoare (3% / zi aplicat la soldul creditului).

| Ioandelasal a răspuns (pentru Verescu):

De la ce banca este luat creditul?
In orice caz este o clauza nelegala in contract, este de cca 10 ori mai mare decat o penalitate uzuala si o poti ataca. Vorbeste intai cu banca si apoi, daca nu se rezolva, o poti ataca in justitie.