| Diana99624 a întrebat:

Buna! Am o intrebare lagat de garantia chiriilor. Am inchiriat un apartament cu 300 de euro fiind 3 fete. I-am dat proprietarei inca 300 de euro garantie si una din fete vrea sa plece acum, dar intretinere mai yrebuie platita pe 2 luni.Cum vom proceda noi, celelalte doua cu asta? Asteptam sa vedem cat e de plata la cele doua luni de intretinere si apoi ii dam ce ramane? Daca da, noi am propus sa ii platim noi si partea ei de intretinere lunile astea si asta inseamna ca daca, de exemplu, din 100 de euro, ei ii mai raman de primit 70 de euro, eu si colega ii vom scadea ce am platit noi din cei 70 de euro sau din cei 100?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Garantia are rolul de a acoperi datoriile despre care se afla dupa plecare (din chirie), cum sunt: facturi de achitat, stricaciuni de reparat etc.
Colega care pleaca are depusa o garantie din partea ei (100 euro), din care se vor scadea cheltuielile ce urmeaza sa vina.
Dupa ce s-au achitat cheltuielile, diferenta ramasa va fi a colegei plecate si o poate primi de la proprietar (sau de la un imputernicit de a lui) in mana sau trimise postal /in cont.
Trebuie doar sa va intelegeti modul de a-i preda banii ramasi din garantie.

| Diana99624 explică (pentru Bula):

Da, noi am discutat cu proprietarul care a spus sa ne intelegem noi cum vrem, pentru ca el va restitui din bani cand vom pleca toate, nu acum. Si am decis ca intretinerea de pe lunile acestea sa o platim noi doua si pentru cealalta colega, ca apoi sa scadem din ce a ramas de dat inapoi pentru ea. Si voiam sa stiu daca vom scadea din restul acela sau din toti cei 100 de euro

| Bula a răspuns (pentru Diana99624):

Am mai scris: garantia de 100 euro este al ei (si este pastrata de proprietar).
Daca voi achitati cheltuielile, atunci voua va trebui sa va dea banii inapoi, din benii ei de garantie.
Ea va primi ulterior ce-i mai ramane (din garantia ei).

| RxTx a răspuns:

In contract ce scrie pentru cazul acesta?
Atunci daca nu scrie in contract cazul acesta puneți toți adică toate părțile implicate bani și mergeți la un avocat mediator
Adică și proprietarul și voi chiriașii trebuie sa plătiți cei 100 euro pe care o sa vii ia un avocat mediator
El va va explică clar și o sa încerce să facă inasa fel în cat toate părțile să fie multumite