| Secret5 a întrebat:

Am o întrebare mai complicata! As vrea sa mă angajez la McDonald's dar pentru asta am nevoie sa fac card in banca! Eu am 17 ani și nu pot sa fac cardul fara un părinte, eu tata nu am, iar mama ești mutată extrem de departe și nu poate sa vina sa mă ajute! Eu locuiesc la bunica mea, întrebarea este, poate ea sa meargă cu mine sa fac card? Ea nu are procura sau cum ii spune asupra mea! Și eu am buletinul făcut în locul unde am stat!

2 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

Sunt 999 de banci in tara asta, poti sa le ei pe rand, pana la urma la una or sa iti dea acceptul, nu am auzit de limita de varsta la card bancar ci doar de metoda de identificare care e CI

in alta ordine de idei, tie nu iti trebuie cu adevarat card bancar este chiar impropriu spus "iti baga banii pe card" de fapt iti trebuie cont bancar, cu sau fara card atasat, asa ca, cel putin in teorie poate bunica ta sa isi faca un cont bancar si sa il dai pe ala pana implinesti 18 ani, daca, chiar nu ai reusit sa faci cont pe numele tau

| BicoCico a răspuns:

Bună! Ești sigur că nu poți face asta fără un părinte? Eu mi-am făcut prima dată card in clasa a 9a, ne cerea obligatoriu pentru burse, decontari și nu am fost insoțită de nimeni. Încearcă totuși cu bunica ta și să le explici situația, poate te vor ajuta.