| Ţiiţţţu a întrebat:

Am primit un plic de la Cec Bank in care mi se spune asa : Stimati clienti,

Va informam ca, incepand cu data de 1 octombrie 2012, CEC Bank va percepe un comision lunar de administrare cont curent persoane fizice, in valoare de 2, 5 lei, acesta urmand a fi perceput in ultima zi lucratoare a lunii.

Banca va percepe un singur comision, indiferent de numarul de conturi curente pe care le detineti. In cazul in care nu detineti un cont curent in lei, comisionul va fi perceput echivalent in valuta contului, utilizandu-se ratele de schimb ale BNR valabile in ziua perceperii.

Va multumim., Vreau sa va intreb ce parere aveti despre asta? Voi sunteti de acord?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice Banca ia comisioane. Unul din ele, nelipsit din nici o Banca, este cel de administrare cont curent. Probabil CEC-ul a vrut sa va informeze de marirea comisionului pentru ca s-a luat si pina acum. Sau, ca de acum comisionul contului in valuta se va raporta la cursul de schimb. Doar ca multi (foarte multi) clienti ai bancilor nu stiu acest lucru. Nu ar fi rau sa-i intrebati ce alte comisioane va mai percep, ca sa nu aveti surprize. Macar sa stiti si sa fiti de acord cu ele constient, nu "comisioane ascunse".

| Ţiiţţţu explică (pentru anonim_4396):

Ok am inteles, dar as vrea sa stiu acest comision se retine din dobanda sau din banii depusi de mine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ţiiţţţu):

Din tot ce exista in cont. Daca dobinda nu acopera impozitele si comisioanele, din pacate se ia si din suma depusa. Din aceasta cauza acolo unde sint dobinzi foarte atractive trebuie intrebat ce comisioane se iau si cit de mari sint. Uneori, sint surprize. Sper sa nu aveti surprize.

| Ţiiţţţu explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru ca m-ai ajutat! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ţiiţţţu):

Multumesc pentru fundita.