| Mihaela2729 a întrebat:

Buna! Am vrut sa dau o comanda la eMAG cu livrare prin easybox si am vazut optiunile "card de debit sau credit" si "card bancar la easybox".
Eu am un card la CEC pentru minori pentru ca mi se deconteaza naveta de la liceu.
Ce optiune de plata sa aleg? Eu nu stiu ce e un card de debit, credit sau bancar la easybox. Nu ma pricep cu cardurile si nu stiu diferenta dintre aceste optiuni.
Multumesc!

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cardul tău e unul normal, de debit. (Statul debitează bani în contul tău).
Poți plăti cu el și la EasyBox, dar dacă alegi varianta asta te costă mai mult.

| Mihaela2729 explică (pentru mihai69):

Cum adica ma costa mai mult? Imi cere bani in + pentru ca e card de debit?

| mihai69 a răspuns (pentru Mihaela2729):

Nu, îți cer bani în plus pentru că plătești la EasyBox, în loc să plătești direct din aplicație / sau pe pagina eMag.

| Mihaela2729 explică (pentru mihai69):

Deci o sa platesc mai mut decat imi arata cosul de cumparaturi?

| mihai69 a răspuns (pentru Mihaela2729):

De câte ori să spun?!? DOAR dacă alegi să plătești la EasyBox. Altfel, plătești fix cât scrie.
(De fapt, plătești cât scrie și dacă alegi să faci plata la EasyBox, pentru că vor include acel comision în suma totală de plată pentru comanda pe care o faci. Dar astfel suma totală va fi, evident, ceva mai mare față de modul de plată direct la plasarea comenzii).

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Alege cardul de debit, este cardul normal, pe care il au majoritatea. De credit este atunci cand iti iei un card bancar si ai nevoie de imprumut de la banca, astfel folosesti acel card. Cel bancar la easy box se refera ca platesti cu cardul la easy box.