| anonim_4396 a întrebat:

Care e treaba cu licitatiile de pe ebay? Am vazut niste ceasuri super ok,, iar prețul de licitare de 0.01 lire + transport 4, 5 lire. Cum? Adică sunt unele chestii care par de sute de lire și vânzătorul le dă la licitație cu 0.01. De ce? Ce câștigă el din asta? Am văzut că plata unei licitații câștigate o faci prin card sau paypal. Deci e posibil să fie țeapă și să-i dau banii și să nu mai primesc nimic? Mi se pare chiar ciudat cum unele lucruri intră la licitație cu un asemenea preț. Să mă lămurească și pe mine cineva care e faza cu asta. Mersi

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Tu ai habar ce e aia o LICITATIE? Licitatia poate sa inceapa ea la zero, important e la cit se termina. happy

| JohnJames a răspuns (pentru KodrutZ):

Exact. In nici un caz nu am vrut sa vad daca respectivele licitatii de pe ebay sunt fake sau e ceva necurat la mijloc, ci am vrut definitia unei licitatii. Multumesc de informare.

| KodrutZ a răspuns (pentru JohnJames):

De curiozitate, arata-ne si noua ce ceasuri sunt alea la 1.5 parai. Digitale, nu?

| Violleta2022 a răspuns:

Licitatiile incep de la 10 centi dar trebuie sa oferi pret mai mare (adica sa bid-uesti) ca sa castigi,,,,, iar un ceas poate sa ajunga la 100-sau chiar 200 de lire, cu cat licitatia se incepe mai jos, cu atat are sanse sa se vanda foarte scump.
Cand produsul este listat la "auction" niciodata nu se vinde cu pretul de pornire, ca de aia este auction " adica "licitatie" in romaneste, se liciteaza pana ce, care da cel mai mult il cumpara!

Daca tu esti castigatorul licitatiei, esti anuntat de ebay ca ai castigat si abia atunci esti invitat sa platesti cu paypal.

ca sa vezi cum functioneaza un auction, pune-ti un ceas din ala pe "watch item" si cand s-a terminat licitatia te duci la "BID" si accesezi acolo sa vezi cate buduri au fost, sistemul ti le arata pe toate, chiar si pe cele setate automat de cumparatori, trebuie doar sa te uiti un pic ca sa pricepi.

| JohnJames a răspuns (pentru Violleta2022):

Păi-am încercat să licitez un ceas și-am ajuns până la 1, 61 dolari și l-am și plătit deja. Am dat 2 licitații și la ceasurile cu 0.01 și m-a anunțat ebay-ul că am câștigat și pot plăti. Asta fiind la persoane cu peste 100.000 de vânzări și notă de 98-99%. Mă gândesc că așa o fi

| Violleta2022 a răspuns (pentru JohnJames):

Super. Le-ai platit si primit acasa?
Sunt ceasuri intr-adevar pe ebay care se vand la 1-2 dolari, facute in China, ceasuri frumoase, dar proaste, de duzina, alea se vand in general cate 1000 la $100 sau chiar mai putin.

| JohnJames a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu. Le-am plătit deja vreo 4 la preț de 1, 50$ aproximativ. Într-adevăr, sunt din China. Nu știi, există și ceva taxe vamale sau alte taxe ascunse?

| KodrutZ a răspuns (pentru JohnJames):

La banii astia, nu exista nimic ascuns. Pina in 10 euro sunt scutite de taxe vamale.

| Violleta2022 a răspuns (pentru JohnJames):

Daca ai achitat cu paypal conform vanzarii de pe ebay (incluzand transportul), nu trebuie sa mai platesti nimic!
Totusi, se considera import si se platesc taxe si TVA daca valoarea pachetului depaseste $100.

| johnnny123 a răspuns:

Unele licitatii sunt cu "reserve price", adica un pret minim ascuns stabilit de vanzator.

Asta inseamna ca desi licitatia incepe de la 0.01, produsul nu se vinde decat daca ofertele ating sau depasesc acel pret minim.