| Loora a întrebat:

Daca ar fi sa investiti intr-o afacere, ce domeniu ati alege? Care credeti ca ar fi de viitor?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde... Ce investitii iti permiti sa faci, ce pregatire ai, ce cunostinte ai (persoane). Eu spre exemplu investesc intr-un mic service auto. Mi-a placut sa fiu in preajma masinilor de mic, am acumulat ceva experienta in mecanica prin ucenicie, iar acum am pus ochii pe tinichigerie-vopsitorie auto, si mi-am scos un certificat european. Incep la un nivel micut, si daca imi merge bine, pot accesa fonduri europene si imi pot dezvolta service-ul la un nivel foarte inalt. Dupa ce imi amortizez investitia aici, si imi rezolv si alte lucruri personale, as mai investi intr-un local micut, un Pub ceva, pentru ca locuiesc intr-o zona turistica. Mai am prieteni care au cumparat 2-3 masini si le-au facut taxiuri, altii au automate de cafea prin oras, firme de constructii. Difera de la oras la oras, si de la om la om. Daca esti fata probabil degeaba mi-am tocit tastatura, astea sunt afaceri mai mult pentru baieti... Automatele de cafea pot fi o idee, nu sunt o investitie foarte mare (in jur de 400 de euro un automat) si daca stii unde sa le amplasezi, iti aduc suficienti bani incat sa-ti permiti sa nu te mai angajezi nicaieri, cu 2-3 automate. Succes!

| Loora explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Loora):

Ma bucur ca ti-am fost de ajutor! happy

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cati bani ai de investit. daca sunt sume mici poti investi intro afacere de cartier (frizerie, magazin, spalatorie auto).

daca te referi la sume mari de zeci de mii de euro... pai eu as investi in IT

| Loora explică (pentru suntserios):

Nu este vorba de bani...cand vreau sa fac ceva, ma straduiesc, chiar daca e greu. Deci, banii nu sunt o problema. Sunt confuza in privinta afacerii. Inca nu m-am decis in ce domeniu.

| neutrino a răspuns:

Pompe funebre cu...promotii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum in Romania ingineriile sunt cele mai cautate.Dar de asemenea sunt si multe oportunitati mai ales pe IT dar si in zona de vanzari, marketing.

| Scintilla a răspuns:

Sincer iti spun la ce m-am gandit sa imi deschid eu cand ma pun pe picioarele mele.Frizerie,doar frizerie,fara coafor,deoarece costul de intretinere e mic, doar la inceput bagi bani in unele masini de tuns si restul de produse, dar care nu necesita ca in alte domenii sa recumperi marfa pentru a produce bani, singurele costuri sunt chiria lunara(asta sare din scheme in caz ca stai la parter, iti poti transforma o camera) si plata a 2 angajati, maxim 3 dar cel mai bine e sa incepi cu 2 scaune ca apoi sa avansezi dupa ce iti faci clientela, cel mai bine cauta o zona unde nu este la cel putin 500 m o frizerie, in mijlocul unui cartier de exemplu, si inca o idee ai putea sa te duci la frizeriile din zona aceea de peste 500 metri si sa vorbesti cu unii frizeri care deja isi au facuti clientii lor care ii suna sa se tunda la ei si daca ei de exemplu au un salar de 900 ron la jobul acela, tu le dai 1100 si sigur vor veni la tine,insa sa ai frizeri cu clientela conteaza mult,si profitul ar fi mereu cu foarte putina cheltuiala lunara,gen un gel,un spirt acolo,daca se strica o masina de tuns odata la ceva timp,oricum mult mai mici fata de celelalte domenii,cat despre coafor, cu toate ca sunt mai scumpe de exemplu sa fie tunsa o femeie sau vopsita, ideea e ca la fel ca in alte domenii trebuie destule produse bagate plus ca e mult timp, mult mai bine la raport iesi daca ai doar frizerie, tunzi intre 3 si 5 barbati pana faci o fata la par si cu asta depasesti costul tunsului fetei plus ca numai cheltui produse care la femei sunt destule.