| MaXDia a întrebat:

Buna, de ceva zile m-am gandit sa imi strâng bani de o chitară in jur de 500-1.000. Problema e ca se strang foarte greu si abia am 5 lei in pușculiță, oare in cat timp o sa strâng suma asta de bani?
Apropo, chitara vreau sa mi-o iau eu, sa vad cum e sa iti iei ceva pentru care ai muncit mult... Puteti sa-mi dati un sfat?

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Singurul mod in care iti poti achizitiona o chitara de unul singur este sa lucrezi pentru acesti bani, altfel banii nu pica singuri din cer iar o suma intre 500si 1000 de lei e ceva. Mai ales daca zici ca ai doar 5 lei in pusculita.

| DauViata a răspuns:

Felicitari pentru initiativa, este destul de matura. Iata cateva sfaturi:

1. Eu ti-as recomanda ca in timpul liber sa cauti de lucru. Fie iti ajuti parintii - te oferi sa ii ajuti la diverse treburi extra, bunici, vecini si alte cunostinte.

2. Fa economii. Cheltuielile inutile, fie ele cat de mici, o sa iti afecteze bugetul. Incearca sa economisesti banutii si sa ii pui deoparte. Alocatia, banii de pachet, maruntisul pe care il primest la magazin ca si rest - pune-i toti intr-o pusculita.

3. Roaga-ti parintii, bunicii, verisorii sa te imprumute cu ceva banuti cand ai aproape toti banii stransi dar iti mai trebuie inca putin. Le vei returna banutii cand o sa ii ai.

Vei vedea ca in scurt timp o sa acumulezi banii pentru chitara, trebuie doar sa ai rabdare, sa muncesti si sa fii chibzuita cu cheltuielile, orice realizare implica munca si sacrificiu - dar si rasplata o sa fie pe masura.

Mult succes!