| alexandraalexutzza a întrebat:

Buna, imi puteti spune cat inseama in banii vechi suma 38513.15? Este foarte important

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Raportul intre leul nou (RON) si leul vechi (ROL) este de 1 la 10000.
Pentru convertire, muta virgula (punctul) zecimal spre dreapta cu 4 pozitii. Daca la zecimale sunt mai putine de 4 cifre, atunci completezi numarul lor cu atatea zerouri cate lipsesc.

In cazul tau:
38513.15 (RON) = 385131500 (ROL), adica treisuteoptzecsicincimilioaneunasutatreizecisiunamiicincisute (lei vechi).

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

"In cazul tau:
8513.15 (RON) = 85131500 (ROL)"

Vezi ca a disparut si la tine o cifralaughing In rest logica e buna.

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Care cifra?

| Holiday a răspuns (pentru Bula):

3 din fata. laughing

"suma 38513.15"

| Bula a răspuns (pentru Holiday):

Oh, da, ai dreptate! Mersi!
S-a pierdut la marcare-copiere. Am corectat-o. big grin

| sierra1 a răspuns:

Șterge virgula și mai pune doi de zero în coadă și vezi ce iese

| anonimg a răspuns:

Mai adaugi 4 zerouri după toate cifrele și pui punct după fiecare 3cifre. Va ieși astfel:
385.131.500,00 lei vechi (sau ROL)
Adică trei sute optzeci și cinci de milioane, o sută treizeci și unu de mii, cinci sute de lei și zero bani.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru anonimg):

Sunt 38 de milioane, nu 385.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru anonimg):

Greșeala mea, scuze. Acum am observat că n-am citit bine numărul.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Mai incearca. Greu la calcule...laughing
Din 4 raspunsuri doar @cezar003 a raspuns corect. Cat dracului de greu poate fi sa inmultesti un numar cu 10.000?!?

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Am corectat domnu' profesor. happy Mulțumesc de observație.
Și nu sunt greu, ci foarte greu la calcule.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Ai corectat tu, dar tot n-ai inteles....Nu "adaugi zerouri dupa toate cifrele", regula e alta....in fine, e prea tarziu pentru tine sa facem matematica de clasa a IV-a.

| cezar003 a răspuns:

1000 lei noi =10.000.000 lei vechi
38513.15=385.131.500 lei vechi

| bogdan13513513 a răspuns:

38 de milioane, 51 de lei