| DodoDodo03 a întrebat:

Bună! Întâmpin niște probleme cu pilonul 2 de pensii. Am 18 ani. Tatăl meu a decedat și suma acumulată în contul său a fost transferată în contul meu (este o sumă destul de mare) și nu o pot accesa decât la vârsta de pensionare... cu sinceritate vă spun că am nevoie mai mare acum de ea și cred că orice tânăr ar spune la fel. Credeți că exista vreo cale prin care pot sa îi scot?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Wr3nch a răspuns:

''Astfel, potrivit articolului 38 din Legea pensiilor private 411-2014, „în cazul decesului unui participant înainte de deschiderea dreptului la pensia privată, beneficiarilor li se deschide câte un cont la ultimul fond de pensii la care a contribuit participantul decedat, în care se transferă activele cuvenite fiecăruia".

În acest context, singurul lucru pe care îl poate face beneficiarul moştenirii unei pensii private Pilon II este să cumuleze conturile moştenite la un singur fond de pensii, dacă are calitatea de participant la un alt fond de pensii decât cel în care se află contul moştenit. Dacă nu are calitatea de participant la nici un fond de pensii existent pe piaţă, poate primi prin plată unică sau plăţi eşalonate în rate pe o durată de maximum 5 ani, fără a datora penalităţi.''

Asta e tot ce poti sa faci. Poti vorbi linistit cu un notar, nu iti va zice altceva, da iti va lua banoo cu drag. Idem pentru un avocat.

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fondul de pensii nu poate fii folosit in alte scopuri si nu poate fii atins pana nu atingi tu varsta pensionarii.
Asta este legea in toata lumea, ca nebunii sa nu-si cheltuiasca banii inainte de vreme, iar la batranete sa nu aiba din ce trai, fiindca la varsta aceea numai au putere de munca.

Nevoile tale banesti le poti rezolva la o banca, prin imprumuturi bancare, sau prin economisirea din salariu.

| Catrice a răspuns:

Nu. Când o să te pensionezi, o ai parte de ei.
Mergi la munca dacă îți trebuie bani.

| DodoDodo03 explică (pentru Catrice):

Sau pot sa contactez un notar. Multumesc foarte mult de ajutor în stil capitalist. O zi superbă!

| Catrice a răspuns (pentru DodoDodo03):

Poți merge și la Haga, legea zice că contribuțiile de pensie se duc la pensie, chiar daca le moștenești.

| DodoDodo03 explică (pentru Catrice):

Ideea e că dacă nu aș fi lucrat cand eram adolescent, nu aș fi avut cont de pensii.
DECI
Am lucrat
Am muncit, dragii mei, ca tot ziceți voi ca sa muncesc
Iar din cauza asta trebuie sa astept banii aia la pensie
DACA NU AS FI LUCRAT, as fi avut liniștit banii aceia acum, aici
Deci. v ati format o parere destul de greșită.

| DodoDodo03 explică (pentru Wr3nch):

Obiectiv, rațional, logic. Tipul de răspuns care ar trebui să fie dat la oricare întrebare de pe acest site cu răspunsuri majore, din păcate, prea subiective și emoționale. Mulțumesc!

| Catrice a răspuns (pentru DodoDodo03):

No bun și ce te agiți?

| Wr3nch a răspuns (pentru DodoDodo03):

''Astfel, potrivit articolului 38 din Legea pensiilor private 411-2014, „în cazul decesului unui participant înainte de deschiderea dreptului la pensia privată, beneficiarilor li se deschide câte un cont la ultimul fond de pensii la care a contribuit participantul decedat, în care se transferă activele cuvenite fiecăruia".

În acest context, singurul lucru pe care îl poate face beneficiarul moştenirii unei pensii private Pilon II este să cumuleze conturile moştenite la un singur fond de pensii, dacă are calitatea de participant la un alt fond de pensii decât cel în care se află contul moştenit. Dacă nu are calitatea de participant la nici un fond de pensii existent pe piaţă, poate primi prin plată unică sau plăţi eşalonate în rate pe o durată de maximum 5 ani, fără a datora penalităţi.''

Asta e tot ce poti sa faci. Poti vorbi linistit cu un notar, nu iti va zice altceva, da iti va lua banoo cu drag. Idem pentru un avocat.

| NunuNini a răspuns:

Condoleante!
Dar daca nu murea tatal tau de unde scoteai suma aia? Nu, nu orice tanar ar spune la fel!

| DodoDodo03 explică (pentru NunuNini):

No hai că m-ai ajutat, ce să ziclaughing

| NunuNini a răspuns (pentru DodoDodo03):

Nici nu intentionam. Dar mi-e scarba de oamenii care vor bani, cat mai multi bani, dar nu muncesc, nu fac nimic altceva decat sa ceara. Uneori mintind cu multa nerusinare.

| DodoDodo03 explică (pentru NunuNini):

Este o întrebare practică care ține cont de niște obiecte practice. Banii. Au fost ai tatalui meu si as dori sa imi apartina mie, nu statului. Tot ce nu ține de acest domeniu practic, și anume condoleantele (pe care, după răspunsul dvs foarte presupunător, le-am săvârșit în felul meu) nu își au locul.

| NunuNini a răspuns (pentru DodoDodo03):

Banii iti apartin. Sunt in contul tau. Nu apartin Statului. Pe baza acelor bani vei primi multi ani o pensie grasuta. Mult mai mult decat s-a investit acum.

"Tatăl meu a decedat" Unde e presupunerea mea? Este afirmatia ta.

| DodoDodo03 explică (pentru NunuNini):

Păi ce voiai sa zic? Sa vin aici patetic sa spun "tatăl meu, bietul, a murit, sufăr si plang", asa, în stil caragialian? E o afirmație LOGICA si reală. Dar tu ai dedus ca umblu după bani. Păi frate, si tu ai umbla la fel. Nu poti sa zici ca ai ignora cu plăcere si împăcare acest aspect. Fără supărare.

| NunuNini a răspuns:

Nu mai stii ce ai scris?
"(este o sumă destul de mare) cu sinceritate vă spun că am nevoie mai mare acum de ea"
Contrazicandu-te acum: "Nu poti sa vii aici si sa ma acuzi in felurile tale paranoice ca vreau bani"

| DodoDodo03 explică (pentru NunuNini):

Si tu te contrazici la fel de bine zicând "unde e presupunerea mea?"
Stii tu ca lucrez sau nu lucrez? Am spus asta? Nu.

| NunuNini a răspuns:

Acum bati campii doar ca sa te certi cu cineva. Cand ai vorbit de presupuneri tu vorbeai de decesul tatalui tau.

| DodoDodo03 explică (pentru NunuNini):

Ca sa nu se ajungă aici, puteai foarte frumos sa ignori sau sa spui ca nu se poate. Simplu. Fără atata patimă rea sau bună. Nu am chef de conflicte sau morale, nu vreau sa imi fac ziua proasta deja sau sa fac ziua proasta altora.