| LinaMadaL a întrebat:

Buna, lucreaza cineva ca freelancer? Trebuie neaparat sa-ti faci SRL, PFA sau PFI pentru a plati taxele?
Ar fi vorba de o suma mica, 200€ pe luna apeoximativ.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Da. La 200 EUR pe luna mai mult iti bati capul degeaba.

| LinaMadaL explică (pentru GabiDumitrescu):

De asta voiam sa vad daca se poate si fara pentru ca nu merita daca doar asa e legal. Multumesc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LinaMadaL):

Intrebarea esentiala e pentru cine lucrezi si cum esti platita. Pe unele canale se vad banii mai usor ca pe altele. Ai si un alt job la care ai platite contributii la stat? Da' ce faci pentru 200 EUR si cita bataie de cap implica? In functie de ce skilluri ai, te-as putea redirecta catre ceva mai banos...

| LinaMadaL explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu am un job full time cu contract, doar ca nu am atat de mult de munca in cele 8 ore si ma gandeam sa mi ocup timpul pe fiverr. Nu am inceput inca, doar ma interesam momentan legat de taxe, nu as vrea sa complic pte banii aia prea tare

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LinaMadaL):

Aaaa, Fiverr. In principiu nu merita sa iti pierzi timpul cu asa ceva. Ce faci la job/ce ai vrea sa faci pe Fiverr?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| LinaMadaL explică (pentru anonim_4396):

Oare stii daca declaratia 200 e suficienta sau tot la fel se poate face doar ca pfa/srl/pfi?