| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care lucreaza cu upwork, freelancer, envato, mojo etc.
Cum va platiti taxele? Cat la suta din ce castigati dati statului?
Am fost sa intreb la fisc dar nu au stiut sa imi raspunda.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare firma e cu politica proprie financiara.
Unele firme platesc taxele la sursa, altele iti trimit banii ca venit brut si trebuie sa-ti platesti tu taxele.
Informatiile in acest sens le poti gasi in regulamentul/contractul sursei (firmei).
Daca firma-ti plateste taxele aferente, atunci iti va cominica periodic venitul realizat (semestrial, anual), precum si ca s-au platit taxele aferente.
Daca tara in care ti-a platit taxele are conventie de "dubla impozitare" (se interzice dubla impozitare, in ambele tari, impozitul fiind obligatoriu doar intr-una din tari), atunci tu nu mai trebuie sa platesti impozit de enit in Romania, eventual doar asigurare de sanatate si fond de pensii (dupa caz).
Cu adeverinta de venit primita de la firma anexata, vei depune declaratiile de venit, iar finantele iti vor comunica daca-, ce- si cat mai trebuie sa platesti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti faci pfa... ideal la norma de venit si platesti taxele si impozitele cum plateste orice pfa