| OmulSiXPacksSs a întrebat:

am o mare problema : am un card care nu a fost intretinut lunar de aproape un an de zile, deci e inactiv.
Cei de la banca mi-au spus care e suma ce trebuie platita sa reactivez cardul dar mi-au cerut codul pin si nu stiu cum sa il aflu.
Am nevoie de card pentru cumparaturi online.
Cardul a fost facut la BRD
Intrebarea este : Pot sa fac alt card pe acelasi nume, dar la alta banca, adica ma lasa daca mai am unul la brd sa fac unul la alta banca?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cardul nu poate deveni inactiv.
Cei de la bancă NU au voie să-ți ceară PIN-ul.
Poți face oricâte carduri vrei, la oricâte bănci.
Dar fiecare card e atașat unui cont. Acel cont implică niște costuri. Dacă nu alimentezi constant contul, la un moment dat soldul tău va trece pe minus și vei fi pus în baza de date cu datornici.
Așadar, mare atenție!

| OmulSiXPacksSs explică (pentru mihai69):

Pai nu, eu am avut un card care ramanea deschis daca plateam 4 lei pe luna si nu am platit si cei de la banca mi-au zis ca daca vreau sa folosesc cardul trebuie sa platesc banii aia din urma, dar doar daca mai vreau sa il folosesc

| mihai69 a răspuns (pentru OmulSiXPacksSs):

Crede-mă, dacă nu plătești datoria și nu faci cerere de închidere a contului, ai mari șanse să ajungi pe lista de datornici și nu mai faci tu card la nicio bancă!
Dacă totuși chiar NU e musai să plătești din urmă, fă totuși o cerere de închidere de cont, ca să fii sigur că ai scăpat de ei.

| OmulSiXPacksSs explică (pentru mihai69):

Au zis ca, cardul nu se poate inchide pana la data expirarii adica la anul, banuiesc ca or sa ma puna sa platesc atunci suma aia din urma dar fiind 4 lei pe luna o sa am de platit in jur de 180-200 lei

| Scriitoare a răspuns:

DA,nu conteaza...Ai voie sa itit faci cate carduri vrei...
Nu stii ca toti isi fac mai multe, sa aiba siguranta?