| anonim_4396 a întrebat:

Buna,tuturor. Am niste intrebari referitoare la atunci cand schimbi locul de munca actual pentru o oferta mai buna. Momentan lucrez de 2 saptamani in cadrul unei firme. Am primit un apel cum ca o sa fiu invitat peste cateva zile la un interviu,la alta firma,desigur. M-au sunat azi si m-au intrebat daca mai sunt disponibil,si le-am spus ca "da,sunt disponibil". Cand voi ajunge la interviu ii voi spune celui care imi va lua interviul ca lucrez deja la o firma,dar a fost doar ceva temporar pana cand voi gasi ceva care sa se potriveasca cu profilul si cu aptitudinile mele. Cel putin,asa mi-am propus eu sa spun. Daca as spune ca nu sunt multumit de conditiile de la firma actuala nu ar suna prea bine,nu? Va cer sfatul:ce trebuie sa fac in aceasta privinta incat sa am o sansa la acel loc nou de munca? Adevarul este ca ar fi programul mai lejer,munca pe care as face-o la noul loc de munca mai relaxanta,banii un picut mai multi. Dar,nu as spune aceste lucruri la interviu,stiu ca nu e deloc indicat asa ceva. Deci,ce ar trebui sa fac in aceasta situatie, tinand cont de faptul ca deja lucrez undeva? Poate fi privita ca un dezavantaj aceasta chestie? Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Daca cauta lingai, probabil ca nu le-ar place in mod deosebit sa auda ca nu te incinta locul de munca actual si ar prefera povestea cu doresc provocari, o firma care sa imi permita sa avansez pe plan profesional si personal, bla bla.
Daca sint baieti de comitet, o sa inteleaga si o sa iti dea o sansa. Nu de alta, dar nimeni nu pleaca de la un job de bine ce e...

| Masinadescris a răspuns (pentru KodrutZ):

Da,ai dreptate,nimeni nu pleaca de la un job de bine ce e. La locul de munca actual am o relatie foarte ok cu seful,ma apreciaza,ma respecta,se bazeaza pe mine,dar salariul este cam mic pentru pretentiile de aici, plus ca este un loc de munca unde trebuie sa fac norma, si e total aiurea sa lucrezi undeva cu norma. Mie, cel putin, nu imi plac aceste locuri de munca. Lucrez aici de 2 saptamani, aproape 3, iar ceilalti superiori nu respecta deloc angajatii. Doar seful este cel care nu a zis niciodata nimic de rau, cel putin nu in mod direct, dar alti superiori au spus. Nu vreau sa fiu bataia de joc a nimanui. Lucrez pe un salariu de 500 de lei si bonuri, si se cere sa lucrez 8 ore jumate, nu 8 ore,asta probabil pentru ca firma vrea sa recupereze pauza de jumate de ora pe care le-o ofera angajatilor. Initial,mi-i s-a spus ca in prima luna nu am norma,iar acum,dupa doua saptamani li-i s-a spus tuturor angajatilor ca cine nu face norma intr-o anumita zi(doar o data au spus superiorii acest lucru)sa nu mai vina de maine la munca. Cam lipsa de respect din partea lor,asa-i? Locul asta de munca l-am acceptat fiindca nu am avut alte opotunitati,a fost ceva in graba. Tu ce parere ai? M-ar motiva parerea ta. Deci,ce ar trebui sa spun,concret, si intr-o maniera ceva mai profesionala, de ce doresc sa plec de la locul de munca, chiar daca e vorba de bani, si de faptul ca munca nu este rasplatita cum ar trebui? Mi-a placut expresia ta"daca sunt baieti de comitet..." Merci anticipat. Astept cu interes raspunsul tau.

| KodrutZ a răspuns (pentru Masinadescris):

E vorba ca dobitocii astia cu norma si cu fazele de miine nu mai vii nu respecta legea. Poti sa le spui foarte frumos ca la actualul lor de munca nu se respecta prevederile legale, ca remuneratia nu iti permite un trai decent, iar de evolutie pe plan profesional nu cred ca poate fi vorba.
P.S. De 650 RON pe luna mai bine stai si completezi captcha-uri ca indienii...

| Masinadescris a răspuns (pentru KodrutZ):

Din cei 500 de lei 110 lei ii dau pe transport. Am lucrat pe luna anterioara 4 zile, si ma asteptam la 4 bonuri,dar mi-i s-a spus ca,contractul este facut incepand cu aceasta luna si ca doar bani primesc pentru zilele lucrate pentru luna anterioara,nu si bonuri. Eu stiam ca primesti bonuri pentru cate zile lucrate ai. Eu am primit doar banii. Au procedat corect fata de mine,tinand cont de faptul ca, contractul mi-i l-au facut doar incepand cu aceasta luna? Da, ai dreptate, de evolutie pe plan profesional nu poate fi vorba absolut deloc, fiindca nu este un loc de munca care sa ofere acest lucru.
PS: As vrea sa completez zi de zi captcha-uri pentru 650 de lei.winking

| KodrutZ a răspuns (pentru Masinadescris):

Vezi microworkers.com, nu prea au joburi cu captchauri, insa tot felul de porcariute care tot iti pot aduce 2-3 dolari pe ora.

5 răspunsuri:
| ovidiu8msn a răspuns:

Daca le vei spune asa ceva la angajare ce garantie au ei ca dupa ce te vor angaja nu o sa faci la fel si cu ei? Oricum, cred ca asta ar fi cea mai buna solutie. Depinde si modul cum explici.