| evelin33 a întrebat:

Vreau sa incep un proces de SEO pentru website-ul meu. As vrea sa va cer parerea. Eu am discutat cu aceasta firma:

http://fozo.ro/servicii-fozo/servicii-marketing-online/o ptimizare-website/

Pretul e ok ( in bugetul meu). Voi ce parere aveti despre ei? A mai lucrat cineva cu ei? Orice sfat este bine primit. Despre SEO stiu suficient de multe insa vreau o parere cu privire la alegerea acestei firme.

Va multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| Georgex12 a răspuns:

Iti recomand : http://seoweb-expert.blogspot.ro/
Succes!

| evelin33 explică:

Multumesc mult! Am discutat cu ei si mi-au aratat cateva website-uri. Dar sunt perfect de acord cu tine. Acele website-uri ar trebui sa apara intr-un portofoliu.

Multumesc inca o data happy

| nikosdumi a răspuns:

Tu ai o problema in a distinge intre optimizarea unui site si crearea lui. La 29 -49 lei/ an ei iti fac un site dupa un sablon deja existent, un template in care modifica doar numele paginilor siteului si atat. In 20 minute e gata un asemenea site, insa nu are nicio legatura cu faptul ca siteul tau o sa apara in cautari undeva pe pagina 35 a lui Google, ca sa nu mai vorbim de aparitia pe prima pagina. Asadar, confunzi optimizarea unui site cu crearea lui, lucru pe care il poti face si singura cu ceva cunostinte. Iar daca il faci singura stii unde sa intervii, stii sa-i faci modificari, ceea ce firma de mai sus nu iti poate realiza. Oricum, trebuie sa le dai continutul - textul, imagini, etc in functie de cum vrei sa arate siteul. Plus ca trebuie sa te astepti la costuri suplimentare daca iti implementeaza un procesator de plati sau alte functionalitati.

| nikosdumi a răspuns (pentru nikosdumi):

Acum am gasit, in sfarsit, si faptul ca ofera servicii de optimizare; linkul pe care l-ai dat duce catre o pagina inexistenta. Oricum ar fi, serviciile SEO costa mii de euro si nimeni nu mai poate garanta prezenta pe locul 1 in Google, datorita noilor schimbari facute de motorul de cautare; in algoritmul lui Google sunt peste 200 de factori ce sunt luati in considerare la urcarea unei pagini, deci nimeni nu stie exact care sunt acesti factori si cum sa se foloseasca de ei pentru propriul avantaj. Asa ca e bine sa nu crezi ca cineva iti poate garanta ca siteul tau va fi pe prima pagina pentru 5-20 cuvinte cheie, iar un asemenea proces presupune: expertiza, timp si costuri cu multe zerouri. Fii atenta pe cine crezi si la cine apleci urechea sau, mai bine, documenteaza-te si pune-le intrebarile portivite pentru a obtine raspunsuri potrivite. Poate ne spui cu cine ai lucrat in final si care sunt rezultatele!