| almaz a întrebat:

Am nevoie să accesez un credit, nu foarte mare, de aproximativ 10 mii de lei, pentru a mai adăuga ceva bani din economii, și a-i investi tot într-o afacere. Problema mea este că am 3 luni abia de când sunt angajat, și banca la care am fost eu (ING și BT) mi-a zis că trebuie să am cel puțin un an de zile angajat, ca să-mi ofere credit. Ce variante ar exista pentru mine ca să reușesc să fac un imprumut?

Eu am un an de zile de colaborare cu o companie, dar n-am fost angajat acolo, efectiv din an 2 de facultate până în anul 3 am avut această colaborare, după care a urmat o pauză de 6 luni, și din noiembrie sunt angajat pe perioadă nedeterminată. Eu îmi doresc să accesez finanțarea și-mi inființez SRL, deci practic după aia nu mai sunt angajat.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imprumuti bani de la parinti, rude si prieteni!
Nu te sfatuiesc sa apelezi la camatari, pentru ca trebuie sa platesti cu dobanda mare si iti rup mainile si picioarele, daca nu platesti, la data stabilita de ei, ori iti ameninta familia.

| almaz explică (pentru Violleta2022):

Pai n-am de gand sa ma bag in dobanzi mari. La banca de exemplu, pentru 10.000 lei, trebuia sa intorc pe un an de zile 10.560 lei, deci ar fi un + de 560 sau daca la 5 ani, era 12.340 lei (+2340 lei). Mi se pare o dobanda super convenabila. Problema este ca nu vor sa-mi ofere ei acest credit ca nu am 12 luni de cand sunt angajat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru almaz):

Nu are importanta cat imprumuti, pentru ca banca si camatarul iti dau cu dobanda.
Dar pentru ca banca nu-ti da acum banii necesari, te-am sfatuit sa imprumuti de la: parinti, rude si prieteni, tocmai pentru a nu-ti pune viata in pericol, cu camatarii.
Ca alte variante in afara de cele mentionate mai sus, nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati bani ai in economii de iti trebuie 100 mil lei vechi? laughing
Banca nu o sa iti dea. Si daca prin absurd gasesti vreun ifn, o sa platesti si 30000 lei inapoi, la ce dobanzi au aia.
Dar ma indoiesc. Acolo un 3000 lei maxim poti sa ieisi prin ifn.dar nu recomand. Ca platesti 80-9000 lei inapoi.