| MicutzaMea a întrebat:

Buna ziua dragi oameni!
Aș dori în viitor să deschid o afacere, adică 2.
Cam am 1 an să mă interesez, că după aia vreau să încep!

Deci, aș dori să investesc intr-o piață tip modern, un fel de magazin/piață mix.
Gen cu legume, fructe, flori, carne, lactate.

Și a doua e o fermă. Dacă este posibil așa ceva să devin eu propriul meu furnizor pentru piața/magazinul meu.

Deci și magazinul și ferma să fie diferite firme dar tot ale mele.
Practic ferma mea o să meargă peste un control și după aia am să pot să umplu magazinul de produse bio?!

M-am interesat de la școală, că deocamdată asta învăț marketingul și legat de firme, profituri, eșecuri, concurențe etc
Știu că o să-mi trebuiască un contabil!

Eu nu am destui bani să cumpăr un spațiu destul de mare, deci chiria rămâne.
Pentru asta nu pot să iau fonduri europene sau da?
Pentru ferma poate că da, pentru un tractor!

Deci voi știți ceva legat de asta?
Pot să fiu eu propriul meu furnizor?

Mulțumesc mult pentru răspunsuri!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa-ti deschizi propria afacere, atunci invata foarte bine materialele despre concurenta, esecuri, iar daca totul faci bine, atunci la sfarsitul anului poate vei avea si profit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Dacă este posibil așa ceva să devin eu propria mea furnizor pentru piața"
da, se numeste ca esti producator, asa cum sunt majortate celor care vand in piata. Nici nu ai nevoie de firma pentru asa ceva

| sierra1 a răspuns:

"Deci voi știți ceva legat de asta?
Pot să fiu eu propria mea furnizor?"

noi știm că ai scris agramat. Dacă așa aplici (când îi fi majoră) pentru fonduri, iei din părți!

| johnnny123 a răspuns:

Deci practic singurul lucru pe care il stii este ca "o sa-ti trebuiasca un contabil"...

Fara multi bani si competente serioase in domeniul agriculturii, comertului si afacerilor in general, cum crezi tu ca-ti vei putea deschide ferma si magazin de desfacere?

In plus, tu chiar crezi ca intr-un an vei invata de la zero tot ce este necesar, si apoi vei pune imediat si afacerea pe picioare? Eu zic sa-ti extinzi putin orizontul de timp, mai degraba spre 15-20 ani.

| Eireann a răspuns:

In UK multe ferme au un magazin de desfacere undeva in apropiere unde vand legume, lactate, oua, carne etc si compoturi, gemuri, sucuri naturale, uneori chiar mancare semi-preparata toate facute de ei si de alte ferme din apropiere. Multe au si o mica cafenea/ ceainarie. Pretul e cu 20% & 30% mai mult ca in supermarket dar de fiecare data cand am fost eu era plin. Dar in Romania e un pic diferita situatia. Daca nu ai bani de inchiriat spatiu commercial poti sa incerci in prima faza sa livrezi la domiciliu. Toamna cand gospodinele fac zacusca, bulion, gem etc cred ca le convine sa le aduca cineva acasa, sa nu fie nevoie sa isi rupa mainile cu sacose. Si creezi si un pic de renume. Apoi deschizi magazin/ piata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu nu sti nimic despre afacerile care vrei sa le faci nu i ei niciun leu, ca sa obtii fonduri europene pentru afaceri trebuie sa fi foarte bine documentata si experimentat, iar tu esti zero, ca sa ai ferma nu ai nevoie numai de tractor, ai nevoie de oameni calificati care sa se ocupe sa stie sa conduca o fermă sa creasca animale sa faca productie, ori tu nici nu sti nici nu ai oameni care sa te ajute, si sa angajezi oameni costa mai mult decat produci, iar pe tine scrie faliment, singura solutie este sa te trezesti la realitate sa numai visezi cai verzi pe pereti, si sa i ti cauti un serviciu, nu tu sa fi șefă sau patroană ca nu esti capabilă de asa ceva. Angajată la altii atita poti atita faci, scapi si de dureri de cap daca nu va merge afacerea si de stres ca banii europeni trebuiesc dati inapoi cu dobînzi mari, acesti bani nu sunt cadou, sunt un imprumut pana te pui pe picioare sa deschizi o afacerw, dar daca afacete nu stii sa faci te vei trezii datoare la bancă.Ce varsta ai?

| MicutzaMea explică (pentru anonim_4396):

Deci sunt clipuri pe YouTube antreprenori etc, am auzit că eu pot să încep cu puțin știință legat de asta și pe parcurs să urc gradul.
Eu cam știu tot, trăiesc la țară, 22 de ani.
Avem vreo 30 de găini, 2 capre, 1 vacă, și iepuri 5, am condus și tractor pe câmp, am permis.
Pot să fac brânzeturi, și zacuscă, bulion etc.
Mă descurc și în grădină, știu să plantez.
Avem pamânturi foarte multe.

Eu practic vreau gospodăria mea să mut pe un teren și să-l măresc asta vreau să fac prima dată.
După asta încep planul meu, documentarea mea nu vreau să las deoparte.
Școala o să termin anul viitor, diploma cred că o să mă ajute mult, și mai ales învățatul, mă interesează.

| MicutzaMea explică (pentru MicutzaMea):

Asta am vrut sa fac, să livrez produsele legumele mele la magazinul/piața mea.
Fără import, fără să fac contract cu alții sau alte ferme.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MicutzaMea):

A, pai de ce nu ai spus asa de la inceput, mult succes