| Polistfever a întrebat:

este o afacere buna daca cumpar vin acum si il vand peste cativa ani?

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca stii cu ce se mananca domeniu, ce inseamna vin de calitate, cum se pastreaza, cunosti piata de desfacere ar putea fi o afacere buna... dar avand in vedere ca tu intrebi pe TPU pentru tine cred ca ar fi o afacere foarte proasta

| Rux2000 a răspuns (pentru suntserios):

Ai numai răspunsuri aiurite și de prost gust. Ai zis că ai minte dar nu prea se vede. Răspunzi doar pentru puncte și pentru a fi "campionul zilei". Meriți o restricție de pe acest forum

| suntserios a răspuns (pentru Rux2000):

Ai buton de raport, foloseste l cu incredere. Pana una alta eu i am raspuns sincer si la obiect omului spre deosebire de tine care faci offtopic

| sierra1 a răspuns:

"daca cumpar vinacum" - am căutat in draci pe gugăl dar n-am găsit acel VINACUM de care spuneai

| Polistfever explică (pentru sierra1):

Am uitat sa rad.

| sierra1 a răspuns (pentru Polistfever):

Nu-i bai, toate la timpul lor

| Catrice a răspuns:

Peste 10 ani? Hmm nu prea.
Peste 25 ani? Hmm poate.
Peste 50 ani? Hmm merge.
Peste 100 ani? Hmm cu siguranță.

| johnnny123 a răspuns:

Problema ta nu este domeniul afacerii, ci faptul ca nu stii absolut nimic despre modul in care se abordeaza o afacere. Iar asta se vede foarte clar din intrebarile pe care le pui.

Nu stii nimic despre cum gandeste un antreprenor, despre investitii, despre intrebarile pe care trebuie sa ti le pui inainte de a porni o afacere, despre riscuri si despre etapele prin care trebuie sa treci.

Asa ca degeaba pui o suta de intrebari de genul "credeti ca va merge afacerea x, y sau z" atata timp cat tu nu intelegi fundamentele pe care se construieste o afacere.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu. Dupa parerea mea este o afacere incredbil de proasta in care tu doar pierzi bani. Vinul nu este aur iar tu nu esti un afacerist priceput.

| Werrich a răspuns:

E afacere buna daca iei vin si faci bar si completezi cu apa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Werrich):

Asta macar ii aduce profit cat timp traieste el, comparativ cu vinul cu care fac profit poate nepotii lui dar el nu v-a vedea ceva cu ochii lui.

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar daca nu se criogeneaza si se trezeste in 2120 sa vada cum a evoluat afacerea laughing

| Yuoia a răspuns:

Da, sigur. Daca nu stii sa-l pastrezi, peste cativa ani va fi otet. Daca stii sa-l pastrezi, va fi vin. Dar ia in calcul ca in fiecare an se produce vin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi fost mai ideal să fi avut viţă de vie pe un teren extravilan şi să fi făcut vin din strugurii proprii apoi îl vindeai pe piaţă.

| Anemius34 a răspuns:

Poți începe cu aurul deoarece prețul va tot crește