| dannyadmin a întrebat:

imi cer din start scuze pentru deranj, insa daca tot va ocupati de economie as avea o intrebare. Doresc sa-mi deschit o mica afacere si anume un site pe care sa vand produse aduse din alte tari iar problema consta in a face legatura dintre client si vanzator posibila. O sa explic mai simplu, persoana X intra pe siteul respectiv si doreste un produs dupa care vine la mine si face comanda iar aici apare problema si anume cum sa fac ca sa fie legat faptul de a obtine de la client spre exemplu 30-50% din costul produsului iar restul banilor sa-i primesc cand ajunge produsul si clientul il primeste? Asta e intrebarea dureroasa daca stiti vreo solutie care permite o anumita siguranta a banilor. Pentru ca nu as dori sa ajung in momentul cand eu investesc banii mei pentru a cumpara produsul iar peste un anumit termen cand ajunge produsul in MD, clientul sa nu-l mai doreasca. Orice sugestie e bine-venita. Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai singura treaba e ca atunci cand un client face o comanda sa dureze mai mult pana tu o onorezi si abia atunci sa faci si tu comanda mai departe. Alta modalitate nu ai, asta e riscul unei afaceri, sa investesti si sa nu iei pe profit

| marin81 a răspuns:

Nu prea se face ceea ce vrei tu/ Uite eu am comandat de la eMAG in valoare de 3000 de lei si nu mi-a cerut nici un leu avans/ Poti incerca dar o sa pierzi multi clienti facand asta/ Sau tu ai vrea sa vinzi ceva ce inca nu ai pe stoc? Asa ceva ar fi ideeal dar cam imposibil/

| dannyadmin explică (pentru marin81):

Da, ultima idee e corecta, dar ce ma fac daca clientul dispare sau simplu zice ca nu mai doreste produsul? Sa admitem ca faza cu avansul o evit, dar se poate de realizat vreun act care sa fie legal, sa ma protejeze sau respectiv pe client sa-l protejeze?

| Andrey0070 a răspuns (pentru dannyadmin):

Astea sunt riscurile cand vinzi online....nu ai ce sa faci. Marin are dreptate, vei pierde multi clienti, pentru simplul motiv ca sunt alte 100 site-uri/magazine fizice care vand ce vinzi tu, cel mai probabil. Asa poate gandeste si clientul : de ce sa iti dau 50% avans, si la sfarsit sa ma anunti ca nu e pe stoc? Oricum, majoritatea care vin pe site-ul tau si plaseaza o comanda, rar se razgandesc. Ce vrei sa vinzi?

| dannyadmin explică (pentru Andrey0070):

Produse care rar se intalnesc aici la noi, haine scumpe, accesorii, ceva de genul acesta.

| MihaelaDart a răspuns (pentru dannyadmin):

Dispare dispare, pui produsul la vanzare si ti-l va lua urmatorul. Tu nu vei fi deloc in pierderele, ci cel care a renuntat la ideea de a astepta.winking

| MihaelaDart a răspuns (pentru dannyadmin):

Acum lumea cauta produse si vestimentatie cat mai ieftina, raritati sunt cei care cumpara scump. Deci gandeste-te in ce vrei sa investesti sa nu ramai cu falca umflata ca ai facut ceva si nu te-ai realizat. Este cu dus-intors.