| AnonimMM678 a întrebat:

Ce înseamnă înființare S.R.L sau P.F.A? Cum tebuie sa procedez? Mi s-a oferit un job de cateva ore, cu posibilitate de angajare in viitor cu norma intreaga dar trebuie sa fiu disponibila de înființare P.F.A sau S.R.L. Va rog să-mi explicați. Mulțumesc!

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inseamna ca momentat ei vor o colaborare. Si colaborarea nu se poate face cu persoane fizice asa ca trebuie sa iti deschizi fie un PFA fie un SRL, practic propria ta firma. Prin acesta firma vei incasa banii din colaborare si apoi tu te vei ocupa mai departe de plata taxelor la stat, in cazul SRL fiind chiar obligat sa iti iei contabil pe care il platesti si care se se ocupe de aceste treburi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Nu esti obligat sa iei nici un contabil pentru SRL. De unde ai scos duda asta?

| carevaescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ba are dreptate. In plus, la SRL se face contabilitatea lunar.

| Holiday a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu esti obligat "sa iei", ci, fie sa angajezi unul, fie sa externalizezi contabilitatea catre o firma autorizata. ceea ce in cazul PFA nu e obligatoriu.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Din legea contabilitatii... articolul 10

(2) Contabilitatea se organizează și se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare. Prin persoană împuternicită să îndeplinească funcția de director economic sau contabil-șef se înțelege o persoană angajată potrivit legii, care are studii economice superioare și care are atribuții privind conducerea contabilității entității.

(3) Contabilitatea poate fi organizată și condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilității, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România.

Deci ori iei contabil extern, ori o persoana calificata sa faca asta in interiorul firmei. In orice caz ai nevoie de contabil pentru SRL.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Holiday):

Daca externalizezi te descurci si cu 2-300 RON lunar, ceea ce nu e deloc un capat de tara. Nebun sa fii sa angajezi...

| Holiday a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, asa e, dar ideea e ca, spre deosebire de PFA, nu ai voie sa iti faci contabilitatea fara un contract cu o persoana/firma autorizata.

| carevaescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pt srl urile mici, ai dreptate. Pt cele mari, e mai profitabil sa angajezi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru carevaescu):

Cu siguranta nu. Depinde ce intelegi prin "mari". Daca ai 10-15-20 de angajati, chiar si mai multi, tot nu merita sa dai macar vreo 8-9000 RON lunar pe un contabil. Daca subcontractezi te costa serviciile astea mai putin, oricum.

| carevaescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate. 15-20 de angajati e mic/mediu.

Dar sunt multi alti factori de luat in calcul. Spre exemplu: cifra afacerilor, numarul de tranzactii, nr de chitante, bonuri, extraselor de cont, etc.

Uneori se ridica pana la 3-5% din cifra afacerilor. Daca srl-ul are tranzactii f multe, angajati multi, si o cifra de afaceri mare, poti face un simplu calcul daca iesi mai in avantaj cu un contabil extern sau intern.

Mai sunt si cazuri in care contabilul/a de fapt detine alta functie in firma dar are pregătire si autorizatie pentru contabilitate. Personal, cunosc un caz in care contabila este patenera. Un alt caz in care contabilul se ocupa si de hr si de gestionarea afacerei.

Dar da, la o afacere relativ mica cu un numar relativ mic de angajati si clienti, externalizarea serviciilor de contabilitate e mai ieftina.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă îți cere PFA, nu este job, nu vei fi angajată la ei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Video chat? happy Daca zici domeniul, te putem sfatui mai bine.

| AnonimMM678 explică (pentru GabiDumitrescu):

Asistenta de stomatologie

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AnonimMM678):

Pfoai de capul meu, si nu iti face contract ca asistenta? Nu te baga in asa ceva decat ca angajata full time. Nu merita.

| carevaescu a răspuns:

Adica nu te vor angaja. Vor colabora cu firma ta, care poate avea forma de PFA sau SRL. Asta înseamnă ca din banii pe care-i primesti, tu vei plati taxele.

| carevaescu a răspuns (pentru carevaescu):

Pentru a învăța despre cele doua forme de firme, cel mai bine citești legislația.

Mai sunt si ghiduri care prezintă partial situatia
https://www.google.com/......ps?/search