| PisicaMiauMiau2022 a întrebat:

Ce lucruri artizanale (făcute manual) se vând foarte bine la târguri?

In afară de următoarele produse;

Tablouri
Aranjamente florale
Pahare din lut polimetric
Pahare de ceramică

7 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Bijuteriile, mici articole vestimentare ( daca stii ca crosetezi/ tricotezi poti sa faci fulare, esarfe, chiar gulerasele brodate au prins avant mai nou, paturici pentru noi nascuti)- partea bun este ca investitia initiala este destul de mica la oricare dintre astea si se invata usor.

| PisicaMiauMiau2022 explică (pentru Eireann):

Mersi pentru idei. Din păcate la tricotat nu mă pricep.

M-am gândit la ideea de a confectiona martisoare, și după să le vând. Asta e o idee bună? S-ar vinde mărțișoarele dacă am mai multe modele pe stoc etc...

| Eireann a răspuns (pentru PisicaMiauMiau2022):

Da, dar martisoarele merg cam o saptamana pe an. Daca vrei sa faci un ban in plus la targuri cred ca bijuteriile ar merge cel mai bine. Cand eram prin liceu faceam bratari cu modele din margelute - e important sa nu trebuiasca o investitie initiala prea mare si sa iti placa sa le faci.

| PisicaMiauMiau2022 explică (pentru Eireann):

O să încerc și brățări. La brățări m-am gândit să fac personalizate. Cu prenume și zodia și cu diferite mesaje.

Nu vreau să îmi fac o "afacere" din asta, dar aș vrea să confecționez ceva acasă, iar ulterior sa le vând.

Dar alte idei nu prea am... Dar și dacă am nu mi se par profitabile pentru că e o investiție mai mare.

O să încerc cu mărțișoarele și bratarile.

Mărțișoarele m-am gândit să le fac, din hârtie ( flori, etc ), din mărgeluțe colorate, și flori de săpun.

| Eireann a răspuns (pentru PisicaMiauMiau2022):

Poti sa incerci sa faci ornamente de brad pentru Craciun din conuri de brad, betisoare de scortisoara, anason stelat, etc.

| PisicaMiauMiau2022 explică:

Eu aș face mărțișoare ( aș începe de acum ), Iar în primăvară, când vine perioada mărțișoarelor le aș vinde.

Ce ziceți merită?

Nu doresc să fac din asta o "afacere", doar să le fac și să le vând, bineînțeles având la ele un profit.