| anonim_4396 a întrebat:

Ce schimbare ar trebui facuta in România ca nimeni să nu mai simtă lipsa banului?
Adică toată lumea să aibă bani multi.
Toata lumea sa aibă o mașină o casă, să fie fericiți!
Nu unul sa fie mai bogat ca altul iar celălalt să sufere

36 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru Harfagre):

Fiecare face ce vrea, se organizeaza cum doreste. Dar atunci de ce se plang atatia ca-s vai de mama lor?! Totdeauna e de vina altcineva, nu alegerile lor proaste. Las-o dracului de treaba, tot romanul daca are 5000 de euro, ce face cu ei? Isi ia masina si ajunge mai sarac decat era...proasta alegere.

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns:

Unii merita sa câștige bani mai mulții alții totuși merita mai puțin în funcție de meseria fiecăruia. Cel mai bine ar fi sa crească nivelul de trai, salariile sa fie decente pentru fiecare categorie de munca astfel încât oamenii sa și permită măcar strictul necesar și mici placeri. Asta tine cumva de politica de economia unei tari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Pai da. Dar crezi ca politicienilor le pasa de noi? le pasa de buzunarul lor. Multi au fost comunisti, turnatori la securitate etc. Trebuie schimbata clasa politica si cei care o sustin. Am impresia ca cei care ii voteaza fie sunt prosti fie rau intentionati.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce schimbare ar trebui facuta in România ca nimeni să nu mai simtă lipsa banului?
Această schimbare ar fi mortală. Oamenii care nu simt lipsa banului nu au motivație să muncească. Iar dacă nu ai avea șansa să fii mai bogat prin munca ta, prin efortul tău, dacă toți ar fi egali din acest punct de vedere, asta ar fi din nou moarte clară.
Fericirea nu se poate obține astfel. Când gândești așa, nu înțelegi ce înseamnă banii, ești la nivel de grădiniță în domeniu.