| Aldutssss31 a întrebat:

Credeti ca 2000 de lei pot fi suficienți pentru a te muta cu chirie si a te întreține singur? Nu ma inteleg deloc cu ai mei si as vrea sa ma mut singura, dar nu sunt sigură daca ar acoperi macar cheltuielile de baza.

18 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde cat este chiria si cat sunt utilitatile in acea zona, deci depinde de zona, ca daca e o zona buna din cluj de ex. nu iti ajung 2000 de lei nici de chirie, daca e in Ferentari iti mai raman bani si sa mananci o luna de zile.
Deci sunt multe variabile.
In principiu intr-un oras decent nu prea ai ce face cu 2000 de lei doar daca nu dai mai mult de 700 de lei/luna pe chirie inca vreo 150-250 pe utilitati si de restul te descuri cu mancarea, deci nu este imposibil. Mai greu este cand vrei sa iti achizitionezi si tu o haina sau ceva prin casa atunci nu prea mai ai bani de unde, dar cum spuneam daca chiria nu e mare da, te poti descurca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In ce oras?
Ce pretentii?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca nu esti fumatoare si nu ai masina, te descurci cu 2000. Cam la limita, dar merge. Depinde si despre ce oras discutam si ce pretentii mai ai.

| Sn4k3 a răspuns:

Cu o chirie pana in 200 euro te-ai descurca.

| alina2k18 a răspuns:

Daca chiria + facturi sunt maxim 1000 lei iti raman 1000 lei de mancare si ce iti mai trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai cine stie ce cheltuieli e suficient

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca gasesti o chirie mai ieftina, de maxim 1000 de lei, atunci iti mai raman inca 1000 din care mai ai de platit facturi (care variaza ceva, dar oricum o sa fie mai mici pentru ca o singura persoana nu consuma cat o familie de 3-4 persoane) si mancare. Astea sunt chestiile pe care trebuie sa le platesti ca nu ai incotro. Restul iti raman de haine, iesit in oras si ce mai ai tu nevoie.
Eu zic ca te-ai putea descurca, dar in prima luna incearca sa nu cheltui foarte multi banuti, ca sa fii sigura ca iti ajung.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde in ce oraș. In București îți poți găsi o garsoniera naspa, nu ca la mama acasă cu 900-1000 lei. Apoi 1000 lei îți rămân pentru utilități sa zicem 2 mil și iarna 4, iar restul mancare și ce îți mai trebuie și tie. Deci nu prea îți ajung. Ești la limita. Mai bine vorbește cu ai tai sa te ajute cu bani pana îți găsești in job mai bine plătit. Sau împarte apartamentul cu o fata/baiat și faceți jumate la chirie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti faci un buget intai si vezi cum te incadrezi: treci chiria, intretinere, lumina, net, telefon, apoi treci mancare si ce consumabile mai ai nevoie, gen sampon, hartie igienica, pixuri, etc. apoi mai pui daca e nevoie haine, iesiri in oras, dar poti si fara astea sa traiesti o perioada. poti sa te muti undeva cu inca o colega de apartament, asa iesi ieftin la chirie. si 1000 pentru mancare si consumabile e suficient.

| nyoentox2002 a răspuns:

Cati ani ai? ai Instagram?

| Ineys a răspuns (pentru nyoentox2002):

Vrei s-o iei tu acasa?

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Ineys):

Nu,e in aceeasi situatie ca mine

| Aldutssss31 explică (pentru nyoentox2002):

Zi mi Instagram ul tau

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Nyoentox2002,de ce vrei insta-ul meu?

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Nyoentox2002

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Nu trebuia să te intreb de ce vrei Instagram-ul meu, in finelaughing

| Catalin77945 a răspuns:

Nu iti ajung, 2000 de lei, daca te muti intr-o garsoniera preturile sunt mai mici, dar daca te muti intr-un bloc si poate si in Bucuresti, din aia 2000 scazi asa vreo 9-10 milioane pe putin... daca pui ce mananci si facturi e posibil sa iesi pe -

| CatalinB11 a răspuns:

De obicei, cei mai multi proprietari, la inceput cer chiria pe doua luni. Deoarece vor sa se asigure ca nu pleci dupa o luna. Deci, daca ai gasi sa spunem o chirie cu 1.000 lei pe luna, in prima luna ai ramane instant fara bani. Daca ai putin noroc si cauti mai in amanunt, exista sanse sa gasesti un pic mai ieftin. Da sa spunem ca ai facut rost sa achiti prima luna. Ai sa incepi sa platesti chiria, sa punem un caz mai pozitiv, 900 de lei, plus plata utilitatilor care nu sunt acoperite de plata chiriei. Trebuie de altfel, sa tii cont si de cheltuielile personale. Este bine sa te interesezi inainte cam la cate te duc cheltuielile cu chiria si utilitatile pentru a-ti face un calcul. Cu 2.000 poti sta in chirie, dar o sa iti fie foarte greu din punct de vedere financiar. O alta solutie care ar fi mai la indemana, poti intra pe diverse site-uri cu anunturi si poti cauta o alta fata cu care sa te muti. Acest lucru ti-ar injumatatii cheltuielile. Stabiliti inainte reguli de o parte si de alta si vedeti daca cadeti de comun acord. Ai iesi mult mai avantajos. Spor!