| antoniaidk a întrebat:

Buna! Ma confrunt cu o problema. Eu locuiesc cu părinții mei și deși am început sa ma întrețin singura depind oarecum de ei deoarece eu aplic extensii de gene și machiez, mi-am amenajat acasa tot ce îmi trebuie și clientele deja ma stiu aici.Problema e ca nu ma mai înțeleg cu ai mei și as vrea sa plec, dar nu as avea suficienți bani sa plătesc chirie undeva și sa ma întrețin și eu. Fără chirie ma descurc, îmi cumpar eu de mancare, motorina, haine și ce mai îmi trebuie.Chiar dacă ma întrețin singura, "dacă stau sub acoperișul lor trebuie sa respect regulile lor" așa ca sunt ținuta captivă aici. Exceptând faptul ca nu ma înțeleg deloc cu ei, pe plan profesional îmi merge foarte bine aici acasa și nu as vrea sa ma mut.Eu nu accept ideea de chirie și mai ales când părinții mei au acasa tot, le trebuie eu sa stau ca fraiera in chirie? Bunicii și matusa mea stau in afara orașului, deci clientele mele nu ar putea sa vina acolo.Ce sa fac?sad

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, iti iei tu de munca si castigi un salariu adevarat, care sa-ti permita sa traiesti singura, platindu-ti chiria.
Iar pusul genelor si unghiile le poti face la clientele tale, dupa munca, acasa la tine la tine.

parintii tai au perfecta dreptate, in casa lor esti obligata sa respecti intru-totul regulile lor!
Nu are nici o importanta ce accepti tu sau nu, ca in casa lor, nu ai nici un drept sa faci ce vrei.
Daca nu-ti convine, i-ati valiza si pleaca, dar intai ia-ti servici, ca sa castigi bani seriosi, ca hobby-ul asta nu-ti aduce suficienti bani ca sa te intretii.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca ar trebui sa incerci sa pui bani deoparte (fara haine si alte cele inutile) si sa mai astepti ca afacerea ta sa prinda mai mult succes, castigand mai bine, ca apoi sa te poti muta intr-o chirie.

Apoi, considerand ca voiai sa ii cumperi iubitului incaltaminte de 1500 de lei, povestea spusa aici nu mai are asa multa credibilitate, mai ales ca ai zis ca iti permiti. Tind sa cred ca la tine e vorba doar de prioritati si felul cum cheltui banii in general.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca dacă vrei sa te muti ar trebui sa te gândești și la alt job.Adica sa îți iei ceva pe 8 ore normal, și sa iei cliente când au nevoie.Asa vei face și bani frumoși și vei fi și independenta pe bune.

Pai au ei casa, dar au ei nu tu.Si în fond, la un moment dat oricum va trebui sa te muti ca te vei mărită și tu sau vei avea nevoie de intimitatea ta.

| Catrice a răspuns:

Nah nu ești captiva, ești doar comoda sa te muti ca deh dc sa fii fraiera sa stai în chirie când ai sluga aaa pe mami sa facă curățenie și mâncare laughing

| Frank51 a răspuns:

"pe plan profesional îmi merge foarte bine"

Atât de bine că nu-ți permiți o chirie de 300 euro sau să împarți un apartament cu cineva,(400 euro/2)?

Ceva nu merge bine deloc.

| VoidEternal a răspuns:

"Eu nu accept ideea de chirie și mai ales când părinții mei au acasa tot, le trebuie eu sa stau ca fraiera in chirie?"

În viață te întâlnești deseori cu alegeri. Acele alegeri au consecințe.

Alegi sa ramai, depinzi de ei. Alegi sa pleci, ai mai puțini bani. Nu se poate si-si.

| StoicAnalysis a răspuns:

Inseamna ca nu ai clientela multa, daca nu te descurci in chirie singura. Eu stiu ca in domeniul tau se castiga de la 7000 de lei in sus.

| haileewatson a răspuns:

Spui ca nu ai suficienti bani sa pleci, dar in acelasi timp iti merge foarte bine profesional. Deci care e adevarul pana la urma?

| haileewatson a răspuns:

Parca aveai 5000 de euro stransi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ipotetic vorbind.
Imaginează-ți că părinții tăi nu există iar acoperișul lor a dispărut.
Ce-ai face?

| DovleacTurbat a răspuns:

Cum adică ești captiva?
Care e motivul neînțelegerii?

| DrDilavia a răspuns:

Motivul pentru care vrei sa te muti este irelevant.
Eu te sfatuiesc sa te muti, indiferent daca te ai bine cu ai tai sau nu, caci mutatul singura te responsabilizeaza si maturizeaza, este sanatos pentru toti sa plecam din casa parinteasca si sa ne facem rostrul nostru dupa 18 ani.
Nu te mai gandi ca nu te descurci, eu m-am descurcat cu chirie, utilitati, job, toate astea in paralelul unei facultatii.
Ai variante, sa iti cauti ceva cat mai mic, tip studio, sau apartament daca iti mai aduci o prietena. Ai putea sa te angajezi la un salon unde sa ai salariu mai mare decat ceea ce castigi tu in mod independent, si in timpul liber sa mai iei cliente si in particular, ti-ai dubla venitul. Poti pune bani deoparte si sa-ti deschizi propriul salon. Ai mai putea pleca in strainatate sa strangi bani pentru a deschide un salon in tara, sa ai propria ta afacere.
Variante sunt, dar fara munca si sacrificii nu.
Succes!

| A18ndr a răspuns:

Muta-te in chirie cu o prietena. Așa îți va fi mai ușor sa plătești utilități etc.
Ia-ți un job part-time pe lângă ceea ce faci tu.
Saaau vorbește cu părinții tai și pune niște limite happy
Oricum, eu cred ca te vei descurca singurică. E mai greu la început, apoi o sa îți placa ideea.

| Birțu2oo2 a răspuns:

De fapt tu iti faci bani de tigari si eventual cateva caramele si ai impresia ca esti independenta. Acum hai fugi si du gunoiul ca vine mama acasa si se supara, da?