| Ferii a întrebat:

Cu caardul Revolut pot sa platesc si online si sa scot bani de pe el? adica sa ii transfer pe un card de credit normal?
dau funda

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La unele firme nu te lasa sa platesti cu Revolut. Eu pana acum nu am intalnit. Dar oricum poti sa pui si sa scoti bani direct de pe telefon, cand pui iti trebuie detaliile cardului si cand trimiti pe contul tau inapoi iti trebuie iban ul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general la noi nu sunt carduri de credite "in mod normal", ci de debit. dar raspunsul este da, eu din 2018 folosesc revolut si pot transfera in cardul de debit.

| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Cu plățile online nu stiu să ți zic ca n am avut, dar cu scoaterea banilor de pe el se poate, ca are un coleg care a făcut asta la o bancă BRD si Transilvania. Cred ca merge si cu celelalte. Baftă

| Gabryel85 a răspuns:

Se pot face, dar vezi că au introdus mai nou și niște comisioane, din păcate, începând de la o anumită sumă sau tranzacție.

| Lili4535 a răspuns (pentru Gabryel85):

Hopa, bine ca am văzut aceasta informstie Unde scrie asta? Eu pana acum nu am avut vreun comision si m-ar interesa sa știu despre ce e vorba

| Gabryel85 a răspuns (pentru Lili4535):

Am primit eu un mail acum câteva zile, Lili. Ți-l trimit dacă îl mai găsesc și dacă nu l-am șters deja. Oricum, e destul de important, pentru că-mi ziceau că pot renunța dacă nu-mi mai convin condițiile. :-))

| Gabryel85 a răspuns (pentru Lili4535):

Începând cu 23 aprilie 2021 se schimbă condițiile...

| OpreaSS a răspuns:

Salutare! Poti face plati online, fac asta de mai bine de doi ani, si poti retrage bani de pe el. Mare atentie, daca ai cardul Basic, poti scoate 800 de lei fara comisioane, daca depasesti, vei plati 2% din suma retrasa, la orice bancomat. Se pot face si transferuri intre carduri, insa au o durata mai mare de timp, din ce am experimentat eu cu ING. Iti las un link sa citesti mai multe: https://mrfinance.ro/revolut/
Inca o chestiune importanta de mentionat: mare atentie si cu customer service. Nu au in limba romana, raspund destul de greu si iti pot bloca contul si cardul fara vreun motiv anume, doar daca suspecteaza ei ceva de frauda sau o provenienta "dubioasa" a banilor. happy

| Lili4535 a răspuns:

Poti sa faci plati online ba chiar sa folosesti un "one-time pay". Adica folosești detaliile unui card nou, pe acelasi cont bancar, care va exista o singura data pentru plata respectiva si apoi dispare. Din motive de securitate si este foarte util. Asa te asiguri ca nu ti fura nimeni bani in viitor. Poți si sa transferi pe alt card cu IBAN ul corespunzător. Poti si sa scoti banii de la ATM fara comision. Poti si sa iti transferi bani pe revolut de pe un card pe altul

| Roctov a răspuns:

Eu personal l am folosit atat la platile online, retragere numerar cat si transfer de bani. Uneori se intampla sa dureze mai mult sa se realizeze transferul, dar per total e ok.