| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti triumfa ca om introvertit (om mai tăcut) într-o lume /mediu plin de extravertiti? Sa vorbești puțin și sa fii apreciat, sa faci valuri? Știu ca prin fapte,gen taci și faci,, prin fapte, dar când nu ai nici fapte ce te mai poate salva? Ca, caracterul,sinceritatea și bunul simt vad ca nu mai impresionează pe nimeni decat dacă ai un statut social, ești potent social, atunci ești văzut bine de cei din jur, altfel ești invizibil, nu reprezinți niciun interes pentru nimeni, nu ești băgat în seama!

Spuneti în Belgia/Olanda ce combinații as putea face sau ce as putea face sa fac bani rapid? Din cauza depresiei nu am realizat nimic, am depins financiar de un membru din familie, asa ca dati-mi niște idei, vreau sa le arat ca sunt mai mult decât cred ei despre mine, ca sunt capabil sa ma descurc chiar la ei acolo fără sa cer nimic, sa ii las masca! Ce chestii as putea face de ex în Olanda? Sa fac bani fără sa lucrez, o combinație strong?

28 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Daca esti introvertit nu e o problemă, si oamenii tăcuți au prieteni si sunt invitați la petreceri sau iesiri, important este sa te simti tu bine in pielea ta, sa te accepti asa cum esti, nu trebuie să simți că ai un defect doar ca esti mai retinut. Nu toti oamenii pot fi la fel de sociabili si nu este neaparat asta cheia succesului. Pe de altă parte ar trebui totusi sa apreciezi rudele care te ajuta, sa stii ca multi oamenii nu ajuta pe nimeni chiar dacă își permit, își ajuta doar copiii proprii eventual in rest nu prea ii intereseaza atat timp cat nu au nici o obligatie. Chiar dacă te mai critică e de apreciat că te ajuta si nu sunt indiferenti fata de tine. Daca pleci intr o țară în care nivelul de trai e mai ridicat, poate iti va fi mai usor sa muncești, poate scapi si de anxietate, acolo lumea este mai educată și poate îți va fi mai usor.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
In primul rand nu trebuie sa le demonstrezi lor nimic! Că ei sunt prosti și te judeca fara sa te cunoască nu e vina ta.
In al doilea rand e imposibil sa faci bani fara sa lucrezi. Poate doar daca faci activități ilegale.Lasa combinațiile că nu sunt bune și nu sunt de tine.
Eu cred că trebuie să schimbi mediul in care ești.Muta-te în alt loc și scăpa de toate persoanele toxice care te înconjoară.
Lasa-i pe ei sa fie șmecheri și prosti și tu fii in continuare o persoana buna, cu caracter puternic și bun simț.E sătulă lumea de șmecheri de doi lei.Nu îți schimba caracterul doar că sa te integrezi într-un anumit grup.
Ai zis că ești introvertit, nu te duce pe langa extroverti și nu le mai asculta balivernele.
Tu vezi-ti de treabă și încearcă să îți construiești o cariera care sa te mulțumească pe toate planurile.
Eventual nu mai zăbovi in Olanda sau Belgia daca nu te simți bine acolo.
Și când am zis cariera mă refeream la ceva legal fara combinații.
Hai capul sus și mult noroc că viața e frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca ceri sfatul pe TPU, clar nu demonstrezi ca esti capabil sa fii independent.
Ce caracter poate avea cineva daca faptele lui nu sunt corelate? Caracterul se demonstreaza prin fapte.
Si extrovertitii, de la un anumit punct incolo nu le mai merge doar cu vorba, trebuie sa treaca la fapte, asta e ceea ce conteaza.

Daca scopul tau e sa impresionezi, sa demonstrezi va fi greu de tine.
Traieste pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le dai o palma si i bagi la somn

| CP16 a răspuns:

Iti faci o gagie si o pui sa faca videochat pentru tine, inainte te asta te asiguri ca o domini psihic si da ii controlezi in mare parte emotiile ca sa o domini in totalitate. o faci sa te iubeasca nebuneste sa faca orice pentru tine mai pe scurt.
si pornesti azi una, maine una si tot asa happy
cam asta a facut un fost coleg de clasa, bine tiganul are si vrajeala si nu ii e rusine sa bungheasca.
o duce bine tiganu, mai vindea iarba, mai fura din Turcia, mai da cate o teapa.
din munca cinstita nu faci prea multi bani fara studii sau o pregatire ok.

| Emma30555 a răspuns (pentru CP16):

E un exemplu prost, si o sa vezi ca nu se va alege nimic de tigan, tot omul destept educat face bani si are un nivel de viata ridicat

| CP16 a răspuns (pentru Emma30555):

Nu stiu ce s-a ales de el ca nu am mai vorbit cu el, dar stiu sigur ca, cativa ani a dus-o ca un rege, dintr-o boaba-ti facea zece si dintr-un 50 iti facea 500.

| Emma30555 a răspuns (pentru CP16):

Sa o duci ca un rege inseamna altceva

| CP16 a răspuns (pentru Emma30555):

Nu stiu daca ai avut tu vreodata pe mana cati bani a avut el laughing

| Emma30555 a răspuns (pentru CP16):

Avea proprietati, facea călătorii, se invartea în cercuri de oameni buni, avea vreo afacere? Ce făcea el se numesc gainarii, azi au maine nu mai au.

| CP16 a răspuns (pentru Emma30555):

Cei mai buni oameni, intelectuali cu clasa, marocani si zdrente laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Nu e un ex prost, rromul ala facea bani, se descurca, avea un nivel de trai ridicat, ca nu era prea bine si moral ce facea, asta e corect.
Si era destept, ca altfel nu putea sa faca asta.

Altii sunt educati si mor amarati, dar sigur, sunt si oameni educati care fac ceva inteligent si au trai ridicat, dar parca nu ca rromul.
De ex prietenul meu, e programator, e educat, are studii si face cam 2800 Euro net lunar, dar tot cam amarat e pe langa rromul ala.
Si amarat va muri! Iti garantez.

Din munca cinstita nu prea faci bani. Si toti bogatasii au ajuns asa pe spatele altora, ca iau din munca lor, desi lucra toti in mod egal la productia produsului care aduce profit, el ia grosul.
Altfel nu ai cum sa ajungi bogatas, e imposibil.
Bine, afara de cantareti, care aia da, muncesc singuri la produsul care aduce profitul, si ala merita.

| Mosotti a răspuns (pentru CP16):

Poti sa nu ai studii, daca te duce cap faci bani multi.

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Nu inseamna altceva deloc, a o duce ca un rege inseamna ca ai bani multi si niv de trai foarte ridicat, nu conteaza cum i-ai facut.

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

La cati bani facea, putea dupa un timp sa stea doua vieti sa nu faca nimic.

| CP16 a răspuns (pentru Mosotti):

Mie mi se pare ceva wow, avea niste poze din niste cubluri si cu persoane destul de dubioase.
nu era unu cu ceafa lata sau mai stiu, dar crede-ma ca si la scoala era as cand voia, deci chiulea de la scoala venea cateva lectii si prindea din mers, cel putin la chimie si fizica avea 8-9, nu din copiat pe merit pentru ca o demonstra si la tabla.
eu unul nu am ce sa zic, omul e inteligent si stie sa faca banul.
eu unul nu cunosc o persoana sa poata sa faca ce a facut el sau sa ma pun eu in situatia lui.

| Mosotti a răspuns (pentru CP16):

Pai evident, era baiat destept, toata stima si mandria.
Nici eu nu cunosc asa om, cunosc numa din astia cu job si asa vor muri (nu conteaza ca e sal 500 sau 2800 Euro, e tot aia, tot in categoria amarati sunt), nu vor cunoaste niciodata luxul si viata adevarata.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Genul asta nu rezista în timp și sfârșesc prost, prin pușcării sau sfârșesc faliti știu și eu genul nu toți sunt interlopi unii fac bani pe moment apoi nu mai au nimic

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Aici ai dreptate, dar se pare ca omu e si destept la carte, poate oricand face si ceva legal.
Iar un om destept mai putin cade la puscarie, cazi la puscarie ca faci greseli, aia care fac din astea in general se asociau cu slaba inteligenta, insa el e foarte destept.

Cunosti corect genul, majoritatea azi au maine n-au, si ajung la puscarie.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Care om, de unde ști tu despre cine e vorba? Se înțelege ca e vorba despre un tiganus care încerca și el una alta dar în nici un caz nu e vorba despre vreun tip deștept

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Pai a zis colegu ca are note mari la scoala si ca invata f repede ala, cum care om? Pai uite aici de la CP16:

"deci chiulea de la scoala venea cateva lectii si prindea din mers, cel putin la chimie si fizica avea 8-9, nu din copiat pe merit pentru ca o demonstra si la tabla."

Sunt si rromi f destepti.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

"o duce bine tiganu, mai vindea iarba, mai fura din Turcia, mai da cate o teapa.
din munca cinstita nu faci prea multi bani fara studii sau o pregatire ok." Ti se pare asta tip destept cu scoala? Era un gainar un cocalar care muncea pentru interlopi, părea că are bani pentru niște liceeni dar el de fapt o ducea de pe o zi pe alta, majoritatea că ăștia au ajuns rau, nu s au ținut de școli, nu au facut afaceri, nu au ajuns oameni mari, au ajuns la furat prin țări străine, au toti dosare penale, unii au facut si închisoare, pentru mine un tip cu bani e unul care are proprietati, care isi permite niște vacanțe prin tara si alte tari, care are educație, care are un nivel de viata ridicat eu nu ii iau in calcul pe cocalari care poate au bani pe moment dar nu au siguranta zilei de maine fiindca cum îi câștigă asa ii pierd, fiindca au un cerc rau famat, le dau si altii lor țepe, si nu sunt in stare sa gândească pe termen lung

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Inseamna ca nu are note bune, si atunci e altceva, dar daca are note bune, poate face ceva mai bun, insa nu va avea asa bani.

Si ala cu proprietati tot pe furt a facut banii, deci nu il admir deloc, din munca cinstita nu poti avea bani multi.
Au furat din munca angajatilor, si asa au ajuns mari, deci cam tot aia, tot hotie, doar ca e legala, ca asta e de fapt baza liberalismului, a face bani pe munca altora.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Apreciez un it-st bun, un avocat bun, un doctor bun, un om de afaceri, sunt multi care au o situație buna pe merit, nu sunt toti hoti si dacă au păcălit un pic statul foarte bune că acolo e corupția mare nu la ei

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Pai normal ca pe aia ii apreciez si eu, nu am zis ca e problema daca au pacalit statul putin e f bine, ca la noi se fura ca dracu, si banii tai ii fura ei, chiar trebuie sa pacaleasca mai mult.

Dar un om de afaceri nu-l apreciez care fura din munca oamenilor, nu de la stat, el nu merita banii aia.
Ptr ca toti muncesc pentru produsul care aduce profit, dar el ia grosul si ceilalti ce ramane, desi munca lui nu valoreaza de 50 ori mai mult.
Profitul trebuie impartit la toti care au contribuit la acel produs care aduce profitul.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Asta deja este alt subiect pe care l am mai dezbătut. In plus eu nu m-am referit la multimiliardari, oligarhi, ci la oamebi cu venituri bune, salarii bune care își permit vacante, care își pot cumpara o locuinta, care își permit un nivel de trai bun, despre asta era subiectul

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Aia da, despre aia da cu venit bun, si eu ii admir.

| TalentDinPântec a răspuns:

Eu îți sugerez sa te angajezi. Fura meserie, și fa ți propriul tău business. Banu rapid nu exista..si dacă exista nu sunt ai tai, daca mă înțelegi.