| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa imi fac un card, as dori sa stiu daca banca la care imi voi face un cont, iar aceasta va fi afectata de criza eu imi pot pierde bani? Sau alt ceva, si care este cea mai avantajoasa banca pentru un card folosit mia mult pentru shoping pe internet. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Poti sa-ti faci la CEC.
In principiu oriunde exista si riscuri.

9 răspunsuri:
| Krina a răspuns:

Eu lucrez intr-o banca.Depinde ce fel de cont are la baza cardul tau.Conturile simple nu genereaza dobanda, deci nu sunt garantate.Conturile de economii sunt purtatoare de dobanda (difera, in functie de moneda dorita) si sunt garantate de stat in limita a 50 000 euro/banca. Daca ai mai mult, de exemplu 13000 euro, nu e recomandat sa-i pui pe toti la aceeasi banca.Foloseste 3 banci pentru asta. Daca toate 3 dau faliment, dupa finalizarea procedurii de lichidare iti vei recupera banii.Asta poate sa dureze pana la 3 ani (daca analizam un istoric al bancilor).
Poti sa optezi pentru un pachet de servicii (contine cont in lei. la care se ataseaza card de debit, cont in euro, Internet Banking si Call Center). Ai acces 24 din 24 la banii tai, oriunde in lume. Poti sa faci cate cumparaturi vrei, atata timp cat il alimentezi.
Mai exista varianta de "card de cumparaturi". Este de fapt un card de credit de tip revolving.Folosesti banii bancii, fara dobanda si fara comision, cu conditia sa-i rambursezi in perioada de gratie. Difera de la banca la banca.In general, aceasta este de pana la 55 zile, depinde in ce zi a lunii ai facut cumparaturi.Asta ar fi varianta cea mai avantajoasa pentru tine : nu iti faci griji ca iti poti pierde banii si nici nu te intereseaza daca banca da faliment sau nu.
NU EXISTA "CEA MAI AVATAJOASA BANCA"!
Toate bancile au avataje si dezavantaje.
Daca vrei mai multe informatii pe tema asta, putem discuta pe sectiunea de "mesaje" din cadrul site-ului.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depozitele sunt garantate, dar nu cele de pe card din cate stiu eu. Doar conturile de economii.

| psiholoaga a răspuns:

Eu am la bcr si ing. Pe cel de bcr il folosesc pentru cumparaturi, inclusiv online.

mlm
| mlm a răspuns:

Parerea mea este ca trezoreria statului este cea mai sigura posibil, nu stai cu frica ca da faliment.

Janina
| Janina a răspuns:

In nici un caz sa nu faci la ing ...trag niste tepe, banii dispar treptat de pe card, cel putin in cazul cardului student pe care il detin sad

eileen
| eileen a răspuns:

Eu am de la BCR dar si BRD este ok. Daca este card de debit nu trebuie sa iti faci probleme, nu cred ca iti pui nici tu sume de spartwinking

assiris
| assiris a răspuns:

Eu am la BRD si la Procredit si nu-mi fac probleme pina la valori sub 50000 €

| mihaela_5361 a răspuns:

Depozitele la bănci sunt garantate de stat până la valoarea de 50000 euro s-au cam asa ceva. Nu-i nici un pericol.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ing de departe, mai ales ca sunt inainte cu tot ce inseamna garantii pentru clienti.