| roberthav a întrebat:

Am 100 de euro. Unde as putea investi sau sa fac o mica afacere ceva, nu stiu, sa cumpar niste chestii mai ieftine si sa le vand mai scump... Sau orice altceva sa fac ca sa imi maresc suma de bani.
Multumesc!
DAU FUNDA URGENT!

Răspuns Câştigător
| vladutcornel a răspuns:

Mă tentează să fac bâză, ca și ceilalți, dar parcă mai degrabă îți spun ce am făcut eu acum 9 ani cu 100€.

Trăiam împreună cu bunica într-un apartament mic dintr-un oraș mare, din pensia ei de 400 de lei. Unui văr i s-a făcut milă și mi-a dat câteva calculatoare pe care firma la care lucra urma să le arunce. Am combinat ce a fost mai bun din ele și abia mi-a ieșit un Pentium 2 la 400MHz, 300 MB de RAM, Din mai multe HDD-uri cred că abia am adunat 30 GB. Dacă știi ce înseamnă asta, râzi deja. Dacă nu, îți spun că era mult depășit chiar și pentru 2006.
Pe calculatorul ăsta am învățat să fac site-uri web. Se pare că nu ai nevoie de cine-știe-ce basculantă ca să faci site-uri. Asta mi-a adus primul job full-time, 8 ore pe zi, la 17 ani. La vremea aia mi s-a părut corect ca după 6 săptămâni să fiu renumerat cu 400 de lei, aproximativ 100€. Toți banii i-am dat pe un calculator mai bun.
Avea să fie ultimul salariu în următorii 4 ani. Oi fi făcut alegerea potrivită? Puteam să dau banii pe altceva?
Puteam, dar următorul salariu avea să fie de 1200€ și nu avea să se oprească la o lună jumate.
Cu calculatorul ăla nou, deși am jucat toate jocurile pe care le-am găsit pe torrente (acum îmi dau seama de ce a durat 4 ani), am găsit câte puțin timp și să învăț meserie mai mult decât poate să te învețe la școală.
Acum după ce faptele au trecut în Istorie, cred că dacă găseam un job în ăia 4 ani, acum mă chinuiam într-un oraș fantomă cu 4-500€/lună.
Nu știu ce o să înțelegi din povestea asta.
Ce sper să înțelegi e că poți să faci ceva ce îți place, ceva ce e util și ceva ce o să regreți dar o să îți dai seama că de fapt a fost o decizie bună. Chiar și cu o sută amărâtă de Euro.
Crezi că în 2008 100€ era mult? Unii poate se întreabă ce râșniță de calculator aș fi putut să îmi iau cu 100€

| roberthav explică (pentru vladutcornel):

Putem vorbi in privat?

| vladutcornel a răspuns (pentru roberthav):

OK. Trimite-mi mesaj

| KodrutZ a răspuns (pentru vladutcornel):

Multi nu inteleg ca cu orice risnita poti sa faci bani cit nu viseaza ei macar. Si eu am avut un proiect de data entry/research pe la sfirsitul lui 2009 daca imi aduc bine aminte, cind calculatorul de baza mi s-a busit. Fiindca era contra-timp, desi am avut bani si imi luasem componente noi, nu am stat sa instalez/configurez sistemul nou ci am apelat la unul pe care il trasesem pe dreapta in 2003, un Athlon XP 1700+ cu vreo 256 MB RAM (sau 128, daca imi aduc bine aminte), hard de 8.4 GB si Linux pe el, ca era deja pus la punct. La proiectelul respectiv, fiindca am reusit sa termin la timp, am incasat cam 100 EUR pe zi. Nu ma dau mare, zic ca idee, ca sa subliniez ce ai zis si tu. FOarte multi nici nu realizeaza ce chestie extraordinara e internetul si cum se pot scoate singuri din saracie cu treaba asta.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

100 euro nu e o suma de investit... e o suma de cheltuit pe ceva

| BJK1903 a răspuns:

Pai nu ai ce sa faci cu 100E laughing. Ce naiba sa cumperi de 100 E si sa vinzi mai scump? Daca vrei poti sa ii bagi la pariuri sportive. Dar cel mai bine ar fi sa ii cheltuiesti, sa iti cumperi ceva de imbracat nu "mica afacere".

| mariamarialove13 a răspuns:

Salut! Daca vrei ai putea deschide un stand cu lucruri de vanzare precum bratari, vederi, sau daca nu vrei, poti sa deschizi un stand cu alimente intr-un loc unde acele alimente sunt mai scumpe chiar daca le-ai luat mai ieftine din alt loc.asa clientii tai viitori vor fii multumiti

| suntserios a răspuns (pentru mariamarialove13):

Lol stand de alimente? pai numai autorizatiile il costa cateva mii de euro probabil