| Girly97 a întrebat:

In opinia voastra, credeti ca Revolut ar putea inlocui clasicul cont bancar si clasicul card de debit, cum ar fi sa imi primesc salariul in contul Revolut precum si toate celelalte drepturi viitoare?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciodată să nu îți treci salariu la ei. Asta da nu vrei sa ramai brusc fara acces la bani.

| blackann a răspuns (pentru suntserios):

?

de ce debitati idiotenii?

| suntserios a răspuns (pentru blackann):

Poftim sa te documentezi daca ti-a fost lene

https://forum.softpedia.com/topic/1193066-cont-revolut-blocat/
https://www.kanald.ro/......i-20062444
https://www.noobz.ro/......oamenilor/
https://economie.hotnews.ro/......locare.htm
https://www.roforum.net/threads/revolut-blocheaza-conturile.8241/
https://www.vice.com/ro/article/k7e9km/de-ce-iti-blocheaza-revolut-contul
https://mmvco.de/blog/post/ce-sa-faci-ca-sa-eviti-blocarea-contului-revolut
https://arhiblog.ro/trebuie-tineti-multi-bani-revolut/
https://bzb.ro/......ul-a154912
https://zoso.ro/pound-7000-blocati-revolut-jumatatea-decembrie/

Ia zi acum, de ce i-as recomanda unui om sa isi tina banii munciti intr-o aplicatie care poate sa ii blocheze cand are chef si trebuie sa cauti 100 de oameni prin telefon care nici nu vorbesc limba ta ca sa primesti lamuriri?

Poate esti tu fan Revolut, nu imi pasa catusi de putin. Pana cand nu va exista o sucursala fizica Revolut care poate rezolva problemele de genul fara a ma duce cu zaharelul nu tin banii pe el, il folosesc doar cand e nevoie. Simplu.

| blackann a răspuns (pentru suntserios):

Nu sunt fan revolut, dar imi tin multi bani de mult timp la ei, indiferite vault-uri si diferite monede. Nu mai credeti tot ce auziti/cititi. Romani panicati de viata.

| suntserios a răspuns (pentru blackann):

Pai rahat, cand e vorba de banii mei ma panichez.
Nu vad abosolut niciun motiv, dar niciunul sa ma risc sa fiu chiar ala 1 dintr un milion care se trezeste cu cardul blocat intr-o zi.
Si chiar nu imi pasa ca tu iti tii banii acolo. Chiar deloc. Un necunoscut de pe net nu e nici departe un etalon de siguranta in ceea ce priveste ce fac cu banii mei. In schimb o sucursala fizica a unei banci care imi poate rezolva o problema urgenta e un mare etalon de sigurata.

| blackann a răspuns (pentru suntserios):

Dar de pe 1 iulie revolut a fost luat de banca. despre ce vorbesti? au customer support super rapid, iti rezolva orice problema la orice ora si sunt super safe. mie mi au blocat cardul incercand sa platesc ceva online pentru ca li s-a parut dubios ca era in dubai. dupa care le-am confirmat ca eram eu si l-au deblocat fara sa trebuiasca sa astept sau sa merg la vreo sucursala sau sa deschid alt card. dar e ok, continua sa traiesti sub pamant.

| suntserios a răspuns (pentru blackann):

O să îți respect sfatul și nu o să

"Nu mai credeti tot ce auziti/cititi"

cred ce îmi scrii.

| blackann a răspuns (pentru suntserios):

Bravo.

| Brizbriz a răspuns:

Revolut e un card ca oricare altul, legat de un cont bancar ca oricare altul
si abia asteapta sa iti bagi salariu la ei...

| Editocroci a răspuns:

Am informații importante despre Revolut da nu le dau gratis.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Revolut este aparut de cativa ani si este o excrocherie de card a unei institutii asa zis bancare de la pisatii ai din Anglia care este cum sunt la noi in Romania excrocii cu INF (institutii non-fincanciare) sau INB (institutii non-bancare) adica un fel de camatari mana in mana cu mafia interlopa din tara si iti da bani cu niste dobanzi de te doare capul - in spatele acestor afaceri sunt doar niste borfasi care vor sa castige fara sa faca nimic. Aceste tipuri de carduri de tip Revolut dar mai sunt si altele, au aparut mai ales din cauza mare a cererii de ascundere de bani cat mai bine ca sa fie foarte greu de depistat provenienta banilor - cererea cea mai mare a fost din partea zonei de video-chat cu toata gama lui de la chat deluxe de tip posh fara ca modelul sa se dezbrace cum se gaseste pe LiveJasmin pana la video-chat XXX cu partener sau partenera sau grup de gen Bongacams si Chaturbate ca exemplu. Acest card nu are ce sa inlocuiasca si v-a disparea in scurt timp fiindca nu este agreat international de marile puteri bancare. Un om normal a-si face card in Romania la o banca puternica cum este BCR sau Transilvania si de ce nu si la ING Bank sau la First Bank si functie la ce folosesti cardul iti alegi Visa sau MASTERCARD si o sa poti primi de oriunde din lume bani in cont, o sa poti retrage bani de la orice ATM din lume bineinteles cu comisioanele de rigoare si o sa poti face plati online pe net fara probleme. Frica asta prostesca de a fi smecher si a avea carduri din astea dubioase de gen REVOLUT in ideea ca nu te ghiceste nimeni de unde ai bani si de unde ai primesti, este o frica a unor oameni care cred ca daca astia de la interpolul financiar vor sa de agate adica nu o pot face - o pot face fara probleme. Ideea este sa zicem referitor la video-chat sa ai mai multe carduri facute la banci diferite si pe ce site faci video-chat la plati-primire atasezi un card, pe alt site un alt card al altei banci si tot asa, iar apoi cand sumele incasate se apropie de 20 - 25 mii de dolari incasati incepi sa retragi cash si sa foloseti bani in directile ce le vrei sau sa platesti cu cardul si sa iti cumperi sa zicem un apartament, o dotare de electrocasnice scumpe, aparatura audio video performanta, calculatoare scumpe si tot asa - in astfel mod nu se ia nimeni de tine fiindca tu de fapt prin ce cumperi esti un platitor de taxe si inpozite via tva la stat - si astia de la fisc nu au timp sa se ocupe de fleacuri si de pestisori mici.Folositi carduri emise in RO si totul este OK - nu sunt probleme.

| ZyRRe a răspuns (pentru REMiXPaLTaLK):

Mamă ce povești ai încap laughing
Dar da, nici eu nu mi-as trece salariul la Revolut. Folosesc Revolut doar pentru plăți/transferuri instante și alte tranzacții online sau cardul virtual. Nu țin niciodată mai mult de 200-300 lei pe el.

| REMiXPaLTaLK a răspuns (pentru ZyRRe):

Fac PEE pe cardul asta asa zis virtual Revolut - Englezoii o tara de escroci care nu le place sa munceasca si se tin numai de card-bullshit-uri din astea - am facut plati pe net de mii de $$$ cu card real ViSA si MASTERCARD si nu am avut stres sau frica ca o sa fie furati bani din card sau bla bla bla-uri din astea, iar daca vrea sa imi trimita sa zicem la modul fictiv o suma mare de bani sa zicem de peste 1 milion de coco adica usd-$$$ chiar ma doare in pix de astia de la fisc, de rahatii de la secu de prin banci sau de la panaramele alea de la ANAF - sunt metode subtile de a primi bani multi in tara de te doare capul incepand de la transferuri bancare, incarcari de carduri, sau primiri de carduri reale prin posta, pana la a primi sume mari de bani prin transporturi de anumite marfuri si chiar prin posta cu DHL, TNT sau FedEX.