| anonim_4396 a întrebat:

Merge sa imi deschid un cont bancar fara actul de identitate? (L-am uitat la o locuinta de-a mea si este tocmai in Bucuresti eu stând in Pitești). Gen sa ma duc la banca cu o copie după buletin.

Multumesc anticipat.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Nici o banca din lume nu-ti va deschide un cont bancar fara un act legal cu care sa te legitimezi.
Nu-i nimic, te intorci la Bucuresti cand ai timp si iti iei buletinul, amanand momentul cand mergi la banca sa dechizi contul.

| mihai69 a răspuns:

Nu merge. Excepție - dacă ai deja cel puțin un cont la o anume bancă și poți accesa portofoliul tău prin internet banking. La ING, de exemplu, se poate astfel crea / închide un cont sau mai multe.

| MaybeAnotherDay a răspuns (pentru mihai69):

Aaa,perfect. Am un cont la ING cu card si mai vreau sa-mi deschid inca unul. Spui ca merge daca ei deja mă au in baza lor de date, nu?

| mihai69 a răspuns (pentru MaybeAnotherDay):

Da, dacă o faci online, se poate.

| MaybeAnotherDay a răspuns (pentru mihai69):

E perfect! Eu am deja un cont la ING cu card cu tot. Ideea e in felul urmator, cand o sa ma prezint la bancarul respectiv sa-i spun faptul ca am actul de identitate altundeva tot o sa reusesc sa deschid un cont pe langa cel principal datorita faptului ca sunt in baza lor de date, nu?

| mihai69 a răspuns (pentru MaybeAnotherDay):

Nu, așa nu merge. DOAR online! La oficiile lor, orice operațiune se face NUMAI pe baza actului de identitate original.

| suntserios a răspuns (pentru MaybeAnotherDay):

Ai sa poti sa iti deschizi cont online de pe internet backing. La sediul lor fara act de indeitate in original nu iti face nimeni nimic

| Dismally a răspuns:

Nu merge, "gen" trebuie sa ai originalul...

| ALGator a răspuns:

În primul rând întreabă banca.

| Andreea11989 a răspuns:

Nu poti fara un act de identitate.