| SingleForOne a întrebat:

Plătind o sumă între 2500-3500 lei, la ce vă așteptați din partea profesorului și din partea universității?

Ai putea să le ceri asta și asta, pe ideea că plătești o sumă imensă pentru anumite servicii? Un exemplu ar fi: profesorul să te considere invizibil când ai probleme (la o anumită temă sau nu poți ajunge la curs din nu știu ce motive). Când am făcut cursuri mici, de calificare, profesorii respectivi sunt foarte prietenoși, răbdători, etc.

Am impresia că se merge pe ideea "dacă nu-ți place, du-te în altă parte", dar nu se poate, pentru că este un contract de studiu și de plătit taxa de școlarizare pentru anul respectiv. Corectați-mă dacă greșesc.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca gresesti!
Platesti banii astia ca sa ai acces la folosirea claselor universitare si accesul la cursurile universitare.
Banii tai acopera partial intretinerea cladirii, un procent ffff mic salariu profesorilor, a decanului facultatii, a administratiei facultatii, a energiei electrice si incalzirii in facultatea respectiva, a aparaturii electrice si electronice folosite la predare de catre profesori, la cumpararea de utilitati pentru laboratoare, la plata tipografiei pentru foile tiparite, pentru examene, la orele de supraveghere si corectare a testelor de catre profesori samd.

Sa nu uitam: banii astia nu platesc profesorul sa te invete, asta fiind decizia si responsabilitatea ta daca vrei sa inveti sau nu, el este obligat doar sa-ti predea, fiindca de invatat depinde numai de capacitatea ta intelectuala, sa asimilezi cunostintele predate de profesor sau de dorinta ta de a invata ceva.

| Wr3nch a răspuns:

Ah, viziunea de boboc, cand crezi ca facultatea chiar e un templu al cunoasterii si ca toti profesorii abia asteapta sa te invete. Asa am fost si eu candvalaughing Nu vreau sa supar sau sa ironizez.

In orice faculta is profi dezinterasati. E asta naspa, da. Poti face ceva, nu.

| Sn4k3 a răspuns:

Bun venit la facultate laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu mai e ca la liceu. Daca in regulament scrie ca e obligatoriu sa participi la un anumit procent din cursuri, e problema ta ca nu te-ai dus (cu exceptia cazului in care ai scutire medicala).

Daca vreun profesor e tampit, va adunati mai multi studenti si ii faceti scrisoare pe care o trimiteti la decan.

| Vântulalb a răspuns:

"Un exemplu ar fi: profesorul să te considere invizibil..."
Am mai auzit pretentiile astea, sa-i dea nota mare, fara sa fie prezent la examen, pentru ca... a platit.
Si apoi aveti pretentii la posturi bine platite desi habar nu aveti de meserie oricare ar fi aia.

| SingleForOne explică (pentru Vântulalb):

Nici vorbă de notă mare! N-ai înțeles ideea, aceea fiind să motiveze studenții să învețe mai mult și mai bine; să mai explice o idee "pe larg", etc., dar notele mici și severitatea rămân.

Un student având un job cu program inconvenient în concordanță cu orele de curs, făcând tot posibilul să învețe, și să strângă bani pentru a trăi, și a plăti necesitățile și taxele, și din nefericire n-ar ajunge la anumite ore (sau poate avea și o problemă medicală), ar fi foarte descurajant dacă profesorii ar fi indiferenți și reci, predând odată, și la revedere.

| Vântulalb a răspuns (pentru SingleForOne):

Modifici programul la serviciu sau schimbi locul de munca. Daca nu poti, renunti la facultate. Oricum nu e obligatorie!