| MACosmin a întrebat:

Sa zicem ca eu cumpar ceva stricat de pe un side de produse second hand, orice, il reconditionez, il fac sa functioneze iar dar acum vreau sa il vand si sa ofer factura. Care ar fi procedura?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti societate comerciala, poti emite factura pe orice produse /servicii vandute.

De la persoane fizice poti cumpara produse in anumite conditii, in functie de natura marfii.
Modul de inregistrare contabila pentru a intra in firma iti va indica contabilul, dupa caz.

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu poti fiindca nu esti persoana juridică/persoana fizica autorizată să emiti facturi.
Aceste second hand uri sunt si ele niste societăți comerciale legalizate.

| Panamax a răspuns:

Dar de ce trebuie sa oferi factura?
O persoana fizica nu are nevoie de factura, iar o societate comerciala poate cumpara in anumite conditii si de la o persoana fizica.
Te concentrezi exact pe ce nu trebuie.
Cand nu o sa mai faci fata la comenzi atunci sa incepi sa te gandesti la facturi, contabil, declaratii, bilant etc.

| MACosmin explică (pentru Panamax):

Si daca eu vreau sa imi fac o societate comerciala care sa se ocupe doar cu asa ceva? iau de la persoana fizica anumite lucruri pe care le reconditionez iar dupa le vand, cum pot sa ofer factura sau pe ce? care ar fi procedura?

| AndreiMarin499 a răspuns:

în primul rand ar trebui sa ai o societate comerciala care sa elibereze bon fiscal, aici depinde și despre ce fel de produse este vorba.
uite aici niște articole care te-ar putea ajuta.
https://www.avocatnet.ro/......iscal.html
https://www.avocatnet.ro/......cesta.html