| Adrianxhx a întrebat:

Salut!
Am 19 ani si vreau sa-mi deschid cont la ing pentru ca am nevoie de un card!
Eu vreau sa folosesc cardul pentru a efectua tranzactii online pe niste site-uri de licitatii din Europa, mai ales Germania si de aceea am nevoie de un card!
Pentru cei care aveti la ing, am si eu cateva intrebari!
Ca sa am card la ei, trebuie sa platesc o anumita taxa pe luna sau e gratis?
E bun ing pentru ce am eu nevoie? (cum am zis plati online pentru diferite firme din Europa).
Si ultima, sunt variante mai bune decat ing? Daca da, as vrea sa le aud, multumesc!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda o banca care are sediul langa casa ta, unde la nevoie sa poti intra si sa-ti poti rezolva problema, fata in fata cu oficiantii bancari.

Din cate stiu ING are numai oficii online, uneori greu de comunicat cu ei, doar prin telefon sau website.

| Adrianxhx explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru răspuns si pentru sfat!
Aici în Craiova, vad ca sunt mai multe sedii ING cu angajații, deci la capitolul acesta ar fi ok!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Platesti comision lunar de administrare... cativa lei. Acum la ing ai insa niste scutiri de aceste comisioane daca incasezi salariu/veniturile la ei luna de luna

Si da, cardul e bun pentru ce vrei tu.

Si da ING e printre cele mai ok banci, poate la BT sa ai comisoane mai mici sau mai putine.

| Adrianxhx explică (pentru suntserios):

Mulțumesc frumos pentru răspuns!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Banca Transilvania.

| Adrianxhx explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc pentru recomandare!
O sa iau în considerare!

| adryang78 a răspuns:

Îți recomand Raiffeisen. Poți deschide cont pentru pachetul Zero tot, nu se percepe niciun fel de comision, nici la tranzacționare, nici la retrageri, nici de administrare, și nici măcar nu este nevoie să ai salariul la ei.

| Adrianxhx explică (pentru adryang78):

Mulțumesc pentru detalii!
Interesant acest pachet 0!
O sa ma interesez mai în detaliu!
Mulțumesc pentru sfat!

| SynapseNinja a răspuns:

Eu am cont atât la ING (din septembrie 2022, deci am de un an și o lună), cât și la BT (de vreo 4 ani aproape).
Pot spune că sunt extrem de mulțumit de ING. Personal, mi se pare că ING este mai bun decât BT.
La ING este un comision de administrare lunar, dar nu e mare. Dar dacă îți aduci veniturile la ei (salariu/pensia) nu mai dai acel comision. Pentru ce îți trebuie ție, se potrivește ING.

| Adrianxhx explică (pentru SynapseNinja):

Mulțumesc frumos pentru răspuns!
O sa le iau în considerare pe ambele( BT și ING)