| Br3tanicu a întrebat:

Salut,am luat un imprumut de la un ifn, TBI, am achitat aproape toata suma, au mai ramas 2000de lei pe care nu i-am mai platit, in caz ca imi pune propire pe salariu, trebuie sa platesc doar cei 2000, nu? Cineva mi-a spus ca platesc toata suma care e la sfarsitul contractului...cum este de fapt?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca se pune proprire pe salariu, acesta se face pe baza unei sentinte judecatoresti, de catre un executor.
Suma de plata va fi: datoria restanta + penalizari de intarziere + cheltuieli de judecata + cheltuieli cu executarea.
Deci, ai sansa sa platesti multiplul sumei datorate.
Cel mai bine este sa-ti achiti datoria ramasa la IFN si sa scapi doar cu atat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

I ti pune poprire pe salariu iar la suma de 2000 de lei la restanță se adauga comision pe zi, deci nu ai platit mai nimic daca ai inca 2000 de lei de plată, cît a fost suma pe care ai imprumutat o?

| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti ezecutat silit prin judecatorie, atunci ti se pune poprire pe salariu, tu nemaiplatind nimic, fiindca ei iti iau automat banii din cont in felul asta:
- restanta de 2000 lei
- plus penalizarile de intarzieri
- plus cheltuieli de judecata

| mi25 a răspuns:

@CristiDinBucuresti": Nu se plateste comision pe zi, ci dobanda. Comisionul este altceva.

| Yuoia a răspuns:

De ce nu i-ai mai platit? Nu ai vrut? Ti-ai taiat singur craca de sub picioare. Ca vei plati mult mai mult.
Mai bine plateste acum. In rate cum era contractul sau toata suma daca poti. Uita-te in contract. Cu ce ai girat? Sa nu ramai si fara casa pentru 2000 lei.