| Romeo666 a întrebat:

Salut.As dori sa accesez la anul Noua Casa si sa iau o garsoniera de 25.000-40.000 de Euro si am vazut ca platesc rata 900-1000 de lei pe luna cu avans 15%.Eu lucrez la Glovo pe un contract de 4 ore.Pot beneficia de Noua Casa? Dar daca nu lucrez nicaieri si am bani din alte parti 100% legale si platesc acei 900-1000 de lei lunar se poate?
Ai trimis
Mentionez ca accea garsoniera o sa o inchiriez si sa platesc din chirie aceea rata lunara.Se poate? Dar la apartamente este tot asa?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Hotaraste-te garsoniera e 25.000 sau 40.000 de euro? ca marja ta e cam mare, e ca si cum ai zice vreau sa imi iau o masina dau ori 50.000 de euro ori 100.000 de euro happy
Pe de alta parte cu chestii de astea precum glovo care-s meserii trecatoare si de copii in opinia mea (prin afara le fac adolescentii pentru bani de buzunar) si cele 4 ore pe care ei ti le platesc la stat, nu ai nicio sansa never ever sa primesti tu imprumut 40.000 de euro, la 40k euro pus in 20 de ani ghici cati dai inapoi? vreo 77.000 euro? zic bine?
Nu tatut cauta-ti un job serios de 8 ore, la care angajatorul iti plateste toate cele 8 ore la stat (ca ai nevoie de asigurari de sanatate, la pensie etc pentru tine in primul rand), un salariu eu stiu de peste 2500-3000 lei si poate atunci vei fi eligibil pentru programul prima casa.
Nu stiu exact dar Prima casa se da asa oricui > nu ar trebui sa fie un program de incurajare al tinerilor, adica eu daca as fi legiuitor asa asa face ca acest program sa fie accesibil tinerilor casatoriti, deci dualitate, nu de persoane singure...nu m-am uitat pe net, eu zic cum ar fi corect si logic.
Multa bafta!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Creditul pentru cumparare de locuinta se da pe 10-30 ani.
Banca trebuie lamurita ca, pe termenul creditului tu vei avea bani sa platesti creditele.
Crezi ca peste 10 ani vei lucra tot la Glovo? Vei avea salarul suficient?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa vezi la banca daca accepta astfel de contracte

Vezi că legea nu permitea să închiriezi in primii 5 ani locuințele luate prin prima / noua casa

| Catrice a răspuns:

No job no money.

| Romeo666 explică (pentru Catrice):

Glovo Yes Money

| Romeo666 explică (pentru Catrice):

Lucrez la Glovo darpe 4 ore am contractul.Bine lucrez 8 ore dar nu doresc contract pe 8 ore pentru ca platesc 220 de Lei pe saptamana.Asa la 4 ore platesc 120 de Lei saptamanal.

| Catrice a răspuns (pentru Romeo666):

Ei se iau după ce e legal aaa în contract.

| VoidEternal a răspuns:

Nu cred că ți se va acorda creditul.