| andrei47 a întrebat:

Salut, as vrea sa stiu, daca nu am servici(sa am un salar) pot face credit(sa imprumut bani pentru a deschide o afacere) la o banca daca as da ca si asigurare apartamentul sau alte bunuri de acest gen?

2 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Pe langa alte venituri (de ex. din chirii) trebuie sa aveti si un venit de natura salariala, indiferent ca este obtinut prin contract de munca sau colaborare si vechime minim 6 luni. Conditiile de creditare s-au inasprit incepand cu 1 oct 2011, deci obtinerea unui credit este din ce in ce mai dificila.

| DoarImpreuna a răspuns:

Nu prea cred. O exceptie e daca esti medic si faci cabinet cu conditia ca pana acum sa fi lucrat undeva. O alta varianta ar fi un proiect bun pe un domeniu in care se dau fonduri europene dar trebuie sa ai si tu macar 15 % din pretul total al proiectului. Da nu prea cred eu ca vrei tu sa faci ferme de tauri sau alte alea de prin agricultura.

Daca se putea ceea ce ceri tu... ramaneau bancile fara bani.