| Lester23 a întrebat:

Salut. Lucrez intr-un magazin si pe calculator arata soldul, suma X si fizic am suma Y fiind mai mica. Stiu clar ca nu am "procurat" zicandu-le sa se uite pe camere, etc. Am vorbit cu colegii si au zis ca uneori mai e si din cauza software-ului. Ce pot face? Stiu clar ce am facut cu banii, etc si nu mi s-ar parea cinstit sa platesc prejudiciul. Ma refer pe partea legala. Mersi.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de diferenta si de numarul incasarilor.
Calculatorul "greseste" eventual la rorunjirea zecimilor de bani (miimi de lei), ceea ce este suma relativ mica intr-o tura (chiar sub 5 lei, la o caserie din magazin mare, tip supermarket: Kaufland, Lidl, etc.).
Daca sunt diferente mai mari, acestia pot proveni de la tastarea gresita a sumelor (din acest motiv se folosesc scanerele de cod de bara) sau de la numararea cash-ului (la incasare sau plata restului).
La numararea banilor trebuie sa fii foarte atent, fiindca bancnotele se pot lipi intre ele!
Sunt putini clientii seriosi si cinstiti, care se intorc la casa, daca primesc bani mai multi. De obicei se intorc doar daca primesc bani mai putini, ne-tinand cont ca, casierului va fi imputata lipsa.
Din acest motiv, la casieriile mari se ia in calcul si o marja de compensare a banilor lipsa, la care se apeleaza dupa caz.
Din aceste motive, trebuie sa ai mare grija la numararea banilor, iar daca costati o lipsa, rebuie sa anunti IMEDIAT casierul sef sau seful de tura!

| VoidEternal a răspuns:

Mai degrabă s-a încasat ceva greșit, sau ai dat un rest greșit. La chestii atât de simple, de aritmetica practic, softurile nu prea gresesc.

| Drake21 a răspuns:

Ai dat m ai mult rest, eu de la 12 am lucrat la mini-magazinul lui bunelmiu sa cumpar m ai multi rami pentru cs 1.6 dar era invers eu uitam sa dau tot restul 50 de bani sau 1 leu tot il bagam in buzunar de ceva scoteam si katana

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

De la 12 ani scoteam katana

| darrio2007 a răspuns (pentru Drake21):

Ce treabă are katana?

| Drake21 a răspuns (pentru darrio2007):

Cand lucrezi intr-un magazin/restaurant depinde ce are patronul katana/pistol in caz de infractiune

| darrio2007 a răspuns (pentru Drake21):

Esti imatur. Nu asa se rezolva problemele de acest gen.

| Drake21 a răspuns (pentru darrio2007):

Depinde fiecare om are principiile lui

| Drake21 a răspuns (pentru darrio2007):

Cu hotii astia ca tine in ziua de azi nu e asa simplu laughing vad ca ai 40+ani si spui ca nu asa se rezolva, ai lucrat doar in Fabrica rolling on the floor

| Drake21 a răspuns (pentru darrio2007):

Pana vine politia la un bar
Magazin restaurant deja oamenii fac prapad

| Drake21 a răspuns (pentru darrio2007):

Bine la noi e jocuri de copii sa vezi prin Uk vestul salbatic

| Drake21 a răspuns (pentru darrio2007):

In uk pana si pe stadioane se duc cu cutitele rolling on the floor rolling on the floor # Fortza liverpool

| darrio2007 a răspuns (pentru Drake21):

Atunci rezolva cum stii tu si ai sa lucrezi in pușcărie.

| darrio2007 a răspuns (pentru Drake21):

Vestul salbatic in UK? Hai ca esti tare!

| darrio2007 a răspuns (pentru Drake21):

De acord. Dar principiile unora nu duc la nimic bun.
Si vor realiza asta mult prea tarziu.

| Simpatic a răspuns (pentru Drake21):

Japoneza sau chinezarie? caci conteaza, o katana originala e scumpa rau mai scumpa decat masinile din 2007-2014 ale cocalarilor, diesel >audi sau bmweu, vezi ca multi o confunda cu sabia ninja care e din alt registru happy

| Drake21 a răspuns (pentru Simpatic):

Corectlaughing