| lOrd2Skill a întrebat:

Sal TPU lucrez ca vanzator intr-un magazin ce se vrea a fi supermarket este destul de marisor si muncesti singur pe tura. a intrat un tigan si mi-a furat banii din sertar fara sa-l vad nu prea multi
e normal sa platesc eu suma furata?

6 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Dacă nu poţi demonstra nicicum că altcineva a furat, da. Adică nu că e normal, dar în schimb e normal să plăteşti pentru neatenţia ta, pentru faptul că ai lăsat casa nesupravegheată. Înţeleg că poate volumul de muncă e mare pentru o singură persoană, la fel ar trebui să-l faci pe patronul magazinului unde lucrezi să înţeleagă asta. Să monteze camere sau să mai angajeze o persoană.

| LIN2010 a răspuns:

Din pacate DA, este normal,din cauza neglijentei in serviciu, poate a furat si ceva marfa si inca nu ti-ai dat seama(se descopera la inventar). Acum, daca magazinul este prevazut cu camere de supraveghere si s-a inregistrat fapta descrisa de tine, atunci tine si de gradul de omenie care-l are patronul in gestiunea proprie, asa ca depinde doar de acesta.Succes

| Gogu06 a răspuns:

AI 2 variante, iti dai demisia si nu platesti suma, sau te dau ei oricum afara daca nu platesti. Ori platesti banii si sa le spui sa isi angajeze paznic sa isi puna supraveghere video, sau sa iti dea si salariu de paznic. Oricum a fost neatentia ta sa lasi banii nesupravegheati.

| Vlelupu a răspuns:

La acel magazin nu exista celebrul "buton de panica", daca spuneti ca este vorba despre un supermarket? Totusi, supermarket cu un singur angajat pe tura?
"Normal"?
- din punctul dumneavoastra de vedere, nu e normal;
- din perspectiva patronului, reprezinta o pierdere ce se cere recuperata.
Legal, patronul va poate imputa suma furata. Dumneavoastra va puteti recupera prejudiciul actionand in instanta pe faptuitor, pe latura civila. Actiunea civila poate fi sustinuta separat, dar e recomandabil ca in procesul penal sa va constituiti parte civila. Pentru aceasta insa, faptuitorul trebuie deferit justitiei.
Ceea ce trebuia/ trebuie sa faceti in astfel de imprejurari e sa anuntati furtul la organele de politie.
Ati sunat la 112?
Retineti semnalmentele hotului?
L-a recunoscut cineva? Purta cagula?

| lOrd2Skill explică (pentru Vlelupu):

A fost prins hotul de catre politie dar suma recuperata a fost mica

| BeBeLusSha a răspuns:

Cam da.happy
Odata ce nu ai fost atent, v-a trebuii sa suporti "consecintele".laughing