| CuTup3u a întrebat:

Sunt de la tara, ce firma as putea sa imi deschid sa imi aduca castig investand in jur de 5000de euro?
Si am auzit pe ca eu fiind tanar pot primi bani de la stat daca imi deschid o firma pe minim 3 ani, asa este?
Astept toate informatiile care credeti ca m-ar ajuta, eu sunt tanar, sunt pe bani parintilor si as vrea sa imi deschid ceva al meu unde sa nu mai depind de ai mei, ce as putea sa imi fac?
As vrea sa fac ceva cu fonduri europene, dar sa nu dureze prea mult timp pana le primesc si sa le primesc sigur, nu la risc

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

AGRICULTURA, AGRICULTURA, AGRICULTURA! Asta e viitorul, orice altceva e apa de ploaie. Cumpara macar 1 hectar arabil si apuca-te de treaba.

| CuTup3u explică (pentru KodrutZ):

Imi Zise cineva azi o vorba sfanta: "par in cap si masina o sa ai tot timpul" m-am gandit sa imi fac un service auto cu spalatorie si toate alea, prin zona nu e asa ceva si consider ca o sa mearga putin

| KodrutZ a răspuns (pentru CuTup3u):

Hai ca iti zic eu una si mai sfinta - vopsea de par si piese auto o sa se tot fabrice, dar alt pamint nu mai apare. Cumpara teren agricol, va deveni mai valoros ca aurul. Zacaminte de aur se mai gasesc, terenul agricol se cam duce naibii (desertificare la greu, poluare, etc) si pina se va face agricultura pe Luna/Marte/alte planete mai trec macar vreo 2-3 generatii.

| Al3xbC a răspuns:

In primul rand ai cam multe pretentii si cam putine de oferit.
dupa ce ca ai bani putini pentru asa ceva mai vrei si ceva sigur si
repede plus bani de la UE.Bani de la UE se primesc foarte greu si
cu un plan de afacere foarte bine documentat si pus la punct.
Biocratia face ca actele sa dureze pana si un an.Sa nu mai zic
ca atata timp cat nu stii in ce afacere sa intrii inseamna ca nu te
pricepi la ceva anume deci chiar daca ti s-ar spune sa faci o afacere
in domeniu x,nu vei stii sa il pui in aplicare deci risc oricum e, doar
nu crezi ca o afacere e pentru toata lumea, daca ar fi asa am fi o tara
de businessmani iar cei din strainatate ne-ar cere sfaturi...
ps.iar banii aia de care zici tu pentru tineri, sunt bani pentru a iti imbunatati
calitatile in afaceri, adica sa te invete!

| CuTup3u explică (pentru Al3xbC):

Si cum sa dau de bani aia? ce trebuie sa fac, si nu vreau neaparat sa imi iese bani imediat, doar sa mearga pe viitor, cu incepu o sa fie bine, dar nu vreau sa fac o afacere si sa nu scot nici 5% din investitie

| Al3xbC a răspuns (pentru CuTup3u):

Http://www.fonduri.rs.ro/? cs=180709

aici ai totul despre fonduri europene.costa dar nimeni nu te poate lamuri cum pot astia.

idee de afacere:
http://www.afacerilacheie.net/......ilor-2.htm
http://agroromania.manager.ro/......a-375.html

| kissbacau a răspuns:

Parerea mea e sa te apuci de Apicultura (albine), Struti-pretul unui pui variaza intre 60-150Euro,sau curcani.asta e cel mai profitabil la ora actuala si se incadreaza in banii de care dispui.Si ai toate sansele ca cei de la Fonduri sa iti aprobe vreun dosar.toate astea depind si de zona in care esti, conditiile de le poti oferi si in al doilea rand iti trebuiesc cateva hectare de pamant.Aici gasesti too ce vrei http://fondurile-europene.eu/

| CuTup3u explică (pentru kissbacau):

Nu dispun deloc de pamant, si nu vreau sa risc in agricultura