| Maxxxi a întrebat:

Salut TPU, am facut o comanda online de pe altex si am platit cu cardul dar de pe aplicatie imi arata ca suma are statusul "Blocat". Banii mi-au fost luati din cont? Cumva sunt in stare de verificare sau ce se intampla cam cat ar putea sa dureze pana achizitia ar fi completa

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ti-au luat inca banii din cont si probabil vor fi blocati pana vor trimite comanda(sau perioada in care poti anula comanda). In cazul in care vrei sa anulezi comanda ei anuleaza acel blocaj, in felul asta nu se percepe nici un comision de tranzactie deoarece nu s-a facut nici un transfer de bani.
Cel putin asta cred, nu am mai cumparat de la Altex dar astfel de tranzactii devin tot mai intalnite.

| Maxxxi explică (pentru anonim_4396):

Dar banii nu ii mai am pe card, s-a luat suma pentru produs din card si e doar la sume blocate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxxxi):

Ideea este probabil aceiasi. Presupun ca doar la sume retinute soldul ramane neschimbat. Pana maine tranzactia probabil se va efectua.
Daca va fi o problema vei fi contactat-a, nu iti face griji...