| Leonard02 a întrebat:

Salut TPU, am nevoie de 1.750 lei că sa îmi cumpăr o trotineta electrica dar sunt minor ce pot face sa fac niste bănuți cat mai repede? Nu vreau sa fur.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă vârsta îți permite, tot ce poți să faci este să muncești ceva.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am gasit solutia perfecta pentru tine: vinde-ti computerul de gaming si iti faci bani de trotineta!

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca avea computer de gaming care costa cam cel putin 10000 lei, avea si trotineta de 1750 lei.
E trist cazul lui! Il inteleg.

Daca nu sunt posibilitati, aia e, nu are ce zice copilul.
Dar daca sunt si e rea vointa daca copilul e ok, atunci e nasolie.

| johnnny123 a răspuns:

Bine că ai specificat că nu vrei să furi. Crezi că te-ar fi sfătuit cineva de aici să furi?

Bănuții nu se fac "repede". Mai ales atunci când ești tânăr și nu știi să faci nimic. Se fac greu și cu efort.

| Leonard02 explică (pentru johnnny123):

Tata îmi dă doar 10 lei pe zi deci mă poți ajuta cumva?

| johnnny123 a răspuns (pentru Leonard02):

Nu am cu ce să te ajut. Nici mie nu mi-au dat părinții bani de trotinetă electrică sau de alte nebunii (mă rog, nici nu existau când trăiam eu pe banii părinților dar asta e altă poveste). Dar asta m-a făcut să înțeleg că banii nu pică din cer.

Am avut banii mei abia când m-am angajat, în paralel cu facultatea. Până atunci m-am descurcat cu puținul pe care-l primeam și am înțeles că dacă vrei bani trebuie să ai ceva de oferit.

| Mosotti a răspuns (pentru johnnny123):

Mda, te-a facut sa intelegi ca banii nu pica din cer doar pentru unii vrei sa zici:

1 - Vezi sute, mii de politicieni pe tot globu care nu stiu sa faca mai nimic (de acolo si vb ca daca esti prost du-te in politica), care dorm in scaune si nu fac nimic, dar au bani grei. Te pun grupurile de interese si faci ce zic ei, nu e nevoie sa stii mare lucru.
2 - Vezi colonei, generali care freaca menta prin armata, nu fac nimic, si au bani grei.
3 - Vezi tineri de 22 ani cu masini de 500 de mii de euro. Pai numa in Herastrau in Bucuresti sunt terase unde toti de acolo au bani din cer.
4 - Auzi la istorie ca prin 5 sept 40, carol 2 a plecat cu avere grea nemuncita, deci din cer. Mai auzi acolo ca in 1947 Mihai a facut la fel, n-au furat astea, le-au avut din...cer cumva.
5 - Auzi ca unu pe nume Zelensky un actoras care e prostu prostilor la politica, fara nici o pregatire si experienta cand a venit, are o viloaie de rupe in nu stiu ce tara, si-a luat acum, sa vezi ce lux e aia, iar prin conturi cam 1 miliard de euro, ca na.
Sa cred ca omu` a muncit asa mult pentru astea? Si nu a furat banii aia, i s-au dat.

Deci..omu la general ce sa mai priceapa?
Mai bine zi asa "asta m-a facut sa inteleg ca banii nu pica din cer pentru aia nenorocosi", si este altceva atunci.

Ni se explica noua de mici cat de greu vine banul, dar noi peste gard vedem ca nu e chiar asa.

| Lioana a răspuns:

Vinde pe olx lucruri de-ale tale de valoarea aceea. Dar asta nu e o metoda rapida.

| Mosotti a răspuns (pentru Lioana):

N-are ce sa vanda pe olx, ca daca avea ce vinde de valoarea aia, avea deja 1750 lei aia, parintii lui n-au bani, ca daca aveau, nu mai punea intrebarea acum, era pe trotineta deja.

Plus ca trotineta aia va ramane fara acumulator dupa un an si ceva, nu se mai incarca, deci poate deveni nefunctionala, si ramane si fara chestiile vandute care durau mult poate.

| Cynthia20 a răspuns:

Ca minor nu ai multe locuri unde te poți angaja. Încearcă la agențiile de promoteri, dar și ei vor mai mult fete.