| SkyWave a întrebat:

Am o intrebare.
Mama a facut imprumut de la banca de 3.800 lei, si inca mai are de platit 2.500. Intrebarea este daca poate sa plateasca un produs cumparat in rate (de ex un calculator, in 12 rate), ea avand salariu minim pe economie

6 răspunsuri:
| francut a răspuns:

Nu conteaza cat mai are de platit ci de marimea ratelor. Nu trebuie sa depaseasca un anume procent din venitul lunar.

| SkyWave explică (pentru francut):

Si cum vine calculat acel procent?

| Salontanul a răspuns (pentru SkyWave):

Este in jur de 30% din bugetul familiei sau persoanei depinzand si de faptul daca are persoane in intretinere sau nu.
Uite un calcul aproximativ aici: http://www.conso.ro/calculator-creditul-maxim
Desigur ca fiecare banca are regulile ei si multe nu dau imprumuturi la salariul minim. Mai sunt niste institutii financiare care nu se leaga de asemenea chtibusuri dar care te pot baga in faliment avand dobanzi mari si reguli ca daca ai intarziat o zi se inzeceste dobanda. Se numesc IFN-uri. Nu recomand!

| SkyWave explică (pentru Salontanul):

Multumesc pentru informatie. Dar revin la intrebarea mea: Mama avand rate la banca pentru ca a facut un imprumut, ea poate sa cumpere ceva online cu un card provenit de la aceeasi banca? Sau in general daca se poate acest lucru.

| francut a răspuns (pentru SkyWave):

De regula, 1/3 din venitul net.

| Salontanul a răspuns (pentru SkyWave):

Cu cardul nu conteaza pentru ca se aproba pe loc si aia nu stiu ca dansa mai are rate.